Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 28.06.2020 i noc 28/29.06.2020

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od  28.06.2020, godz. 08:00 CEST do 29.06.2020, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla większej części kraju (poza północnym wschodem) głównie z powodu ryzyka nawalnych opadów deszczu, silnych porywów wiatru i z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia większego gradu.

Prognoza konwekcyjna na 28.06.2020 i noc 28/29.06.2020

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Coraz większe znaczenie dla przebiegu pogody w środkowej części Europy ma dość głęboki niż znad Wysp Brytyjskich. W niedzielę pod wieczór jego chłodny front atm. wejdzie do Polski i będzie powoli przemieszczać się na wschód, stopniowo wypychając bardzo ciepłą i chwiejną masę powietrza. W pobliżu frontu pojawi się nieco silniejszy przepływ powietrza w środkowej i górnej troposferze, co będzie przyczyną zwiększenia wartości wskaźników kinematycznych w zachodniej części kraju w godzinach wieczornych i w nocy z niedzieli na poniedziałek. Na pozostałym obszarze kraju wskaźniki kinematyczne będą mieć niewielkie wartości, jednak energia potencjalna dostępna drogą konwekcji będzie znaczna.

OMÓWIENIE:

… prawie cały obszar kraju (z wyjątkiem NE Polski) …
Na tym obszarze kraju energia potencjalna CAPE będzie kształtowała się w przedziale od 1000 do 2000 J/kg, DLS osiągnie około 10 m/s, wartości innych wskaźników kinematycznych będą niewielkie. Tylko na północnym zachodzie kraju CAPE będzie niższe, do ok. 500-1000 J/kg. Z upływem dnia od zachodu będzie się zwiększać wartość DLS, do ok. 15-18 m/s. Prognozowane są liczne, ale rozproszone komórki burzowe, zwłaszcza po południu i pod wieczór. W wielu miejscach na wschodzie i w centrum kraju konwekcja będzie przybierać formy pojedynczych komórek lub niedużych klastrów burzowych. W górach, zwłaszcza w Karpatach, rozwój burz może być intensywniejszy i rozpocząć się już około południa. Na zachodzie kraju, zwłaszcza pod wieczór i w nocy, burze mogą się organizować w większe i bardziej trwałe systemy wielokomórkowe zawierające nawet słabo zorganizowane linie silnych rdzeni opadowych. Nie wyklucza się także kilku superkomórek. Bardzo wolny ruch komórek burzowych w centrum i na wschodzie, a także duże wartości PW (do 38-40 mm) mogą być przyczyną lokalnych podtopień, a w górach i na pogórzu nawet 2-3 powodzi błyskawicznych. Zagrożenie ze strony systemów training storms / back-building nie będzie jednak już tak duże jak w piątek i w sobotę ze względu na mniejszą wartość DLS. Mogą jednak występować burze pulsacyjne z porywistym wiatrem (do ok. 90 km/h) i z gradem do ok. 2 cm. Na zachodzie większym zagrożeniem, zwłaszcza wieczorem i w nocy, mogą być silne porywy wiatru. Część ośrodków burzowych, zwłaszcza w pobliżu chłodnego frontu atm., będzie trwała również w nocy.

… północny wschód kraju …
W tej części kraju szanse na rozwój burz będą mocno ograniczone. Mimo CAPE do ok. 600-800 J/kg, pionowy profil troposfery będzie znacznie suchszy niż w pozostałej części kraju, a pionowy gradient temperatury w środkowej troposferze dodatkowo ma być niewielki. Burze, jeśli się tylko pojawią, to wystąpią po południu i będą mieć formę izolowanych, nietrwałych pojedynczych komórek.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.