Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 29.06.2020 i noc 29/30.06.2020

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 29.06.2020, godz. 08:00 CEST do 30.06.2020, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-wschodniej Polski ze względu na ryzyko wystąpienia intensywnych opadów deszczu, opadów gradu i silnego wiatru oraz w mniejszym stopniu z powodu wystąpienia trąb powietrznych.

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla wschodniej Polski ze względu na ryzyko wystąpienia intensywnych opadów deszczu i gradu oraz w mniejszym stopniu ze względu na silny wiatr.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 29.06.2020 i noc 29/30.06.2020

W poniedziałek Polska nadal pozostanie pod wpływem niżu, który przemieści się z rejonu Wysp Brytyjskich nad Morze Północne. Związany z nim chłodny front atmosferyczny będzie „wypychał” cieplejsze powietrze z centralnej i wschodniej części naszego kraju w kierunku Białorusi i Ukrainy. Na jego linii w strefie wznoszenia się ciepłego, wilgotnego i przede wszystkim niestabilnego powietrza rozwiną się komórki burzowe.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 2 stopniem zagrożenia …

W obszarze objętym 2 stopniem zagrożenia burze okażą się prawdopodobnie najgwałtowniejsze. Umiarkowane ścinanie wiatru w połączeniu z umiarkowaną chwiejnością termodynamiczną może doprowadzić do rozwoju zorganizowanych układów burzowych. Początkowo burze przyjmą formę pojedynczych komórek, jednak szybko będą organizować się w większe, liniowe układy wielokomórkowe (MCS). Dodatkowo prognozuje się wystąpienie superkomórek burzowych, które mogą być również wbudowane we wspomnianego MCSa. Największym zagrożeniem ze strony burz będą intensywne, nawalne opady deszczu do około 40-60 mm, a lokalnie nawet więcej (w szczególności na obszarach górskich i podgórskich). Dodatkowo pojawi się silny wiatr do około 80-90 km/h, a w przypadku superkomórek lub burzy wielokomórkowej nie można wykluczyć porywów do około 100 km/h. Pojawią się również opady umiarkowanego gradu do około 4-6 cm, lokalnie wielkość gradzin może być większa, zwłaszcza w przypadku wystąpienie burzy superkomórkowej. Ze względu na sprzyjające warunki oraz rodzaj burz nie można wykluczyć pojawienia się tornada.

Burze pojawią się w godzinach popołudniowych, ich największa aktywność przypadać będzie na godziny późno popołudniowe, wieczorne oraz nocne, zwłaszcza w pierwszej połowie. Komórki burzowe będą przemieszczać się głównie w kierunku wschodnim oraz wschodnio, północno-wschodnim (ENE). Na Podlasiu burze mogą praktycznie „stać” w miejscu lub bardzo wolno się przemieszczać.

Istnieje możliwość aktualizacji prognozy, przede wszystkim obszaru objętego 2 stopniem zagrożenia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.