Prognoza konwekcyjna na dzień 1.07.2020 i noc 1/2.07.2020

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 1.07.2020, godz. 11:00 CEST do 2.07.2020, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla pasa od zachodu po środkowe województwa Polski ze względu na ryzyko wystąpienia opadów dużego gradu i silnych porywów wiatru, w mniejszym stopniu z powodu intensywnych opadów deszczu i ryzyka trąby powietrznej. Uwaga, możliwa aktualizacja prognozy do 2. stopnia zagrożenia.

Prognoza na 1.07.2020 i noc 1/2.07.2020

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Pogodę w Polsce kształtuje dziś rozległy układ niskiego ciśnienia, z centrum w rejonie Skandynawii, wraz z ośrodkami wtórnymi w południowej części półwyspu oraz w rejonie Wysp Brytyjskich. Niż ten umożliwia adwekcję ciepłego i wilgotnego powietrza z południa kontynentu. Ponadto nad północno zachodnimi krańcami Polski znajduje się pofalowany front atmosferyczny, który będzie się powoli przemieszczać wgłąb kraju. W jego rejonie przepływ powietrza będzie wyraźnie nasilony.

OMÓWIENIE:

Masa powietrza napływająca nad Polskę charakteryzuje się umiarkowanymi wartościami energii chwiejności (MUCAPE do 1000-1500 J/kg, lokalnie na południowym zachodzie późnym popołudniem do 1800 J/kg). Zdecydowanie bardziej istotne w kontekście rozwoju burz będą wzmożony przepływ oraz uskoki prędkościowe jak i kierunkowe. Rozwój konwekcji przypadnie głównie na późne popołudnie i wieczór. Wówczas uskoki w warstwie 0-6 km (DLS) będą w całym kraju przekraczać 10-15 m/s, natomiast w pasie 1. stopnia zagrożenia nawet do 20-27 m/s, z kolei w warstwie 0-1 km (LLS) będzie to nawet do 8-12 m/s. Znaczna będzie też wartości skrętności burzowej (SRH), która w warstwie 0-3 km osiągnie nawet 150-300 m2/s2, a w warstwie 0-1 km do 100-120 m2/s2.

Warunki takie będą sprzyjać rozwojowi burz superkomórkowych, które będą dziś dominującym rodzajem burz. Możliwe jest także powstawanie struktur wielokomórkowych, z wbudowanymi burzami superkomórkowymi. Burze te będą się przemieszczać z południowego zachodu (bądź zachodu) na północny wschód (bądź wschód). Głównym ich zagrożeniem będą silne porywy wiatru, mogące osiągać około 80-90km/h, lokalnie więcej, oraz opady gradu, którego średnica może wynieść do 3-4 cm, w pojedynczych przypadkach około 5 cm. Ponadto, ze względu na wyraźne uskoki, szczególnie w dolnej warstwie, oraz bardzo niski poziom kondensacji, możliwy będzie rozwój mezocyklonalnego tornada. Opady deszczu będą intensywne, ale ze względu na dość dużą prędkość przemieszczania się burz, nie powinny przekraczać około 20 mm, jednak w przypadku przejścia kilku burz nad jednym miejscem (co z racji przepływu równoległego do linii frontu jest możliwe) sumy opadów będą adekwatnie wyższe.

Burze mogą występować właściwie przez całą noc, a zjawiska z nimi związane miejscami pozostaną dość intensywne. Ponadto część prognoz na godziny nocne dopuszcza powstanie struktury wielokomórkowej bądź mezoskalowego układu konwekcyjnego, który może przejść od Śląska aż po Lubelszczyznę. Jego aktywność może się utrzymać do godzin rannych, a głównym zagrożeniem mogą być ulewne opady deszczu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.