Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 18.07.2020 i noc 18/19.07.2020

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI

Ważna od 18.07.2020, godz. 09:00 CEST do 19.07.2020, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu, a w mniejszym stopniu ze względu na silniejsze porywy wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 18.07.2020 i noc 18/19.07.2020

W piątek Polska będzie pod wpływem dwóch ośrodków barycznych. Wyż znad Zatoki Ryskiej obejmie swoim zasięgiem północną część kraju. Z kolei w centrum i na południu zaznaczy się zatoka niskiego ciśnienia z frontem okluzji ułożonym prawie równoleżnikowo nad południowymi województwami. Właśnie przed nim napłynie niestabilna, wilgotna i ciepła masa powietrza polarnego morskiego.

OMÓWIENIE:

Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia

 W tym obszarze prawdopodobnie we wczesnych godzinach popołudniowych rozwiną się pierwsze, pojedyncze komórki burzowe, mogące następnie łączyć się w klastry. Na południu Polski ważnym czynnikiem wspomagającym rozwój burz będzie urozmaicona rzeźba terenu i wznoszenie się powietrza po stokach górskich (konwekcja orograficzna). W związku z tym na obszarze górskim i podgórskim burze prawdopodobnie będą najbardziej aktywne. Przemieszczać się mają one z południowego-wschodu na północny-zachód oraz ze wschodu na zachód. Ze względu na słaby przepływ powietrza chmury burzowe przemieszczać się mają wolno, co może prowadzić do długotrwałego stacjonowania ich w jednym miejscu. W związku z tym możliwe są podtopienia i zalania, miejscami suma opadów może przekroczyć 30-40 mm, niewykluczone też opady gradu do 2 cm oraz silny wiatr w porywach do 70-80 km/h.

Obszar objęty możliwością burz

Zjawiska konwekcyjne rozwijać się mają na lokalnych strefach konwergencji wiatru. Ze względu na dużą wodność troposfery (PW przekraczające 30-35 mm) możliwe są również silne opady deszczu. Lokalnie nie wyklucza się, także opadów niewielkiego gradu do 2 cm średnicy. Burze rozwijać się mają głównie popołudniem i wieczorem. Na tym obszarze przewidywane jest większe rozproszenie (lokalność) komórek burzowych, niż w obszarze objętym 1 stopniem zagrożenia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.