Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 19.07.2020 i noc 19/20.07.2020

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od  19.07.2020, godz. 12:00 CEST do 20.07.2020, godz. 08:00 CEST

…STOPIEŃ Z  1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru zachodniej i częściowo południowo-wschodniej części kraju głównie przed ulewnymi opadami deszczu, silnymi porywami wiatru oraz w mniejszym stopniu przed opadami gradu…

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Ostatni dzień tygodnia zapowiada się słoneczny i gorący w całym kraju. Nadal będziemy znajdować się w obszarze obniżonego ciśnienia z powietrzem pochodzenia polarnomorskiego. Na zachodzie wystąpi zbieżność wiatrów z nagromadzeniem wilgoci, która powoli będzie zmierzać w kierunku wschodnim. Lokalna konwergencja pojawi się również częściowo na południowym-wschodzie. W tych rejonach  przewidujemy wystąpienie przelotnych opadów deszczu oraz burz, które miejscami mogą być gwałtowne. Nad resztą Polski również pojawią się komórki burzowe jednak nie będą aż tak intensywne.

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty 1. stopniem  zagrożenia oraz możliwością burz…

Na tym obszarze przewidujemy wystąpienie dość gwałtownych burz, które mogą już powstawać od godzin południowych i trwać do późnych godzin nocnych. Warunki termodynamiczne będą  umiarkowane. Energia dostępna konwekcyjnie CAPE wyniesie 800 – 1500 J/kg, a Lifted Index spadnie do -5⁰C.  Dzięki dużej wodności atmosfery wynoszącej około 30 mm, komórki burzowe mogą być wydajne opadowo.

Prognoza konwekcyjna na dzień 19.07.2020 i noc 19/20.07.2020

Z uwagi na brak warunków kinematycznych, komórki burzowe będą przemieszczać się wolno. Dzięki zbieżności wiatru w dolnych warstwach troposfery, burze mogą przybierać większe struktury. Głównym zagrożeniem podczas przechodzenia burz będą nawalne opady deszczu powodujące podtopienia, silne porywy wiatru do ok. 80-90 km/h, lokalnie nawet więcej  oraz opady gradu miejscami o średnicy do 3 cm.

…Obszar objęty możliwością burz…

Ten obszar będzie ograniczony pod względem burz.  Zbyt suche powietrze w wyższych warstwach troposfery  skutecznie zahamuje rozwój konwekcji.  Jednak chwiejność termodynamiczna też będzie spora, CAPE (200 – 1000 J.kg), Lifted Index spadnie do -3°C. Również spodziewana jest duża wodność atmosfery wynosząca około 30 mm.  Nie wykluczone są izolowane komórki burzowe, które mogą generować silne porywy wiatru, miejscami dochodzące do 80 – 90 km/h. Spodziewane są również opady gradu o średnicy do 2 cm.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.