Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 20.07.2020 i noc 20/21.07.2020

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI

Ważna od 20.07.2020, godz. 08:00 CEST do 21.07.2020, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla zachodniej i częściowo centralnej oraz południowej Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu oraz silnego wiatru, w mniejszym stopniu ze względu na opady gradu i możliwość uformowania się trąby powietrznej.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 20.07.2020 i noc 20/21.07.2020

W poniedziałek Polska pozostanie pod wpływem niżu, którego centrum ma znajdować się nad Skandynawią. Zawiązana z nim zatoka niskiego ciśnienia z chłodnym frontem atmosferycznym wkroczy do naszego kraju od zachodu, bezpośrednio przed nią znajdować się będzie strefa zbieżności wiatru, na której również mogą pojawić się burze. Rozpocznie się powolne „wypychanie” ciepłej polarnej morskiej masy powietrza z zachodu na wschód Polski.

OMÓWIENIE:

Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia

Pokrycie się umiarkowanej chwiejności termodynamicznej z umiarkowanym pionowym ścinaniem wiatru może doprowadzić do rozwoju aktywnych burz łączących się w układ liniowy. Pierwsze pojedyncze komórki burzowe rozwiną się prawdopodobnie wczesnym popołudniem. W późniejszym czasie zaczną się one łączyć w formacje liniowe w obrębie których zwiększy się ryzyko wystąpienia silnych porywów wiatru. Maksymalne porywy mogą osiągać 80-90 km/h, a lokalnie nawet przekraczać te wartości, zwłaszcza popołudniu i wieczorem. Nie można również wykluczyć powstania lokalnej, krótkotrwałej trąby powietrznej. Warto zwrócić uwagę na prognozowaną, rozległą strefę konwergencji (zbieżności) wiatru w dolnej troposferze przed czołem frontu, którą może w znacznym stopniu „wzmocnić” rozwój burz. Lokalnie nie wykluczone są opady gradu do 2-4 cm średnicy. Punktowo suma opadu może przekraczać 30-40 mm. Burze będą przemieszczać się z północnego-zachodu na południowy-wschód i wschód. Przed frontem na liniach zbieżności, niektóre komórki mogą kierować się na północny-wschód.

Obszar objęty możliwością burz

Zjawiska konwekcyjne rozwijać się mają na lokalnych strefach konwergencji wiatru. Ze względu na dużą wodność troposfery (PW przekraczające 30-35 mm) możliwe są również silne opady deszczu. Lokalnie nie wyklucza się, także opadów niewielkiego gradu do 2 cm średnicy. Burze rozwijać się mają głównie popołudniem i wieczorem. Na tym obszarze przewidywane jest większe rozproszenie (lokalność) komórek burzowych, niż w obszarze objętym 1 stopniem zagrożenia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.