Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 30.08.2020 i noc 30/31.08.2020 – Aktualizacja

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI – AKTUALIZACJA
Ważna od  30.08.2020, godz. 10:30 CEST do 31.08.2020, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 3. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru od woj. śląskiego i opolskiego po północny wschód i wschód woj. mazowieckiego głównie z powodu ryzyka wystąpienia niszczących porywów wiatru, opadów dużego gradu, silnych opadów deszczu powodujących podtopienia i w mniejszym stopniu z powodu ryzyka powstania silnej i długotrwałej trąby powietrznej

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru wokół stopnia 3. zagrożenia i dla północnego wschodu Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia niszczących porywów wiatru, opadów dużego gradu, silnych opadów deszczu powodujących podtopienia i w mniejszym stopniu z powodu ryzyka powstania silnej i długotrwałej trąby powietrznej

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany na południowy wschód od obszaru stopnia 2. zagrożenia głównie z uwagi na ryzyko wystąpienia lokalnie niszczących porywów wiatru, opadów dużego gradu oraz w mniejszym stopniu z powodu ryzyka wystąpienia silnych opadów deszczu powodujących podtopienia.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany na zachód i północny zachód od obszaru stopnia 2. zagrożenia głównie z powodu ryzyka silnych opadów deszczu powodujących podtopienia, bardzo silnych porywów wiatru oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu.

Prognoza konwekcyjna na dzień 30.08.2020 i noc 30/31.08.2020 – AKTUALIZACJA

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Opis sytuacji synoptycznej znajduje się w prognozie konwekcyjnej dla Polski na dzień 30.08.2020 i noc 30/31.08.2020 wydanej w dniu 29.08.2020 o godz. 22:02 CEST.

OMÓWIENIE:

… obszar objęty 3. oraz 2. stopniem zagrożenia …
Najnowsze aktualizacje modeli numerycznych przesunęły strefę najsilniejszych zjawisk nieco bardziej na zachód. Wynika to z wejścia ciepłego sektora bardziej w głąb kraju przy jednoczesnej intensyfikacji ośrodka niżowego przemieszczającego się w godzinach wieczornych z południa na północ Polski. W chwili obecnej większość modeli wskazuje na rozwój silnego układu MCS zawierającego w sobie wbudowane bow echo. Układ ten ma wejść do Polski znad Czech w rejonie Rybnika, a następnie przemieścić się w rejon Warszawy, gdzie zacznie powoli słabnąć. Wzdłuż jego trasy przemieszczania się będą panowały idealne warunki do rozwoju zorganizowanych i ekstremalnie silnych burz – CAPE ma wynieść 1000-2000 J/kg, pionowe ścinanie wiatru DLS osiągnie 30 m/s, MLS – 20-25 m/s, LLS – do ok. 20 m/s. Na całej trasie tego układu prognozujemy wystąpienie niszczących porywów wiatru o prędkości do 120-150 km/h, punktowo nawet więcej! Tak silny wiatr może występować praktycznie wzdłuż całej linii bow echo, choć największą prędkość może osiągnąć w rejonie MCV rozwijającego się w zachodniej / północno-zachodniej części układu. Na linii bow echo nie wykluczamy rozwoju kilku tornad szkwałowych. Wiele wskazuje na to, że prognozowany układ będzie spełniał wszystkie kryteria burzy typu derecho.

Przed omówionym powyżej układem nadal nie wykluczamy rozwoju kilku bardzo silnych burz superkomórkowych, które mogą przynieść gwałtowne porywy wiatru, opady gradu o średnicy powyżej 5 cm, a także kilka silnych i długotrwałych trąb powietrznych. Największe prawdopodobieństwo rozwoju superkomórek wystąpi bezpośrednio przed przemieszczającym się na N/NE mezoskalowym układem konwekcyjnym.

W związku z konsekwentnym utrzymywaniem się wyliczeń wielu modeli i ich zgodności co do powstania struktury bow echo, w strefie o największym ryzyku wystąpienia ekstremalnie silnych burz wydaliśmy stopień 3. zagrożenia. Ze względu na sugerowane przez niektóre modele wejście ciepłej i chwiejnej masy powietrza bardziej w głąb kraju, rozszerzyliśmy obszar stopnia 2. zagrożenia obejmując tereny położone nieco bardziej na północny zachód względem pierwotnego przebiegu tej strefy.

Pozostała część prognozy nie uległa większym zmianom. Niektóre modele sugerują wystąpienie bardzo silnego wiatru na linii odpływu, która rozbuduje się na południe od przemieszczającego się układu MCS. Jego prędkość może osiągać w porywach do ok. 100 km/h.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz