Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 02.09.2020 i noc 02/03.09.2020

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od  02.09.2020, godz. 08:00 CEST do 03.09.2020, godz. 08:00 CEST

Prognoza konwekcyjna na dzień 02.09.2020
i noc 02/03.09.2020

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Na pograniczu Polski i Niemiec znajduje się rozległy niż górny. W jego obrębie znajdują się niewielkie niże dolne wraz z frontami atmosferycznymi. Nad Polską znajduje się dość chłodna i niestabilna masa powietrza polarnego morskiego, co skutkuje miejscami rozwojem chmur Cumulonimbus, przelotnymi opadami deszczu, a w niektórych regionach także słabymi burzami. Prędkość wiatru wiejącego w środkowej i górnej troposferze będzie wraz ze słabnięciem niżu górnego stopniowo zmniejszać się.

OMÓWIENIE:

… północny wschód Polski …
Część modeli numerycznych wylicza dla tej części kraju wartość energii CAPE dochodzącą do ok. 400-600 J/kg przy pionowym ścinaniu wiatru DLS do ok. 20 m/s. Inne modele, np. UMPL 4 km prognozują bardzo słabą konwekcję, mocno ograniczoną przez zalegające zachmurzenie warstwowe. Jeśli w tej części kraju w ciągu dnia nieco się rozpogodzi, możliwe są nieco liczniejsze burze. Komórki burzowe będą miały szanse zorganizować się w niewielkie i słabe superkomórki mogące przynosić nieco intensywniejsze zjawiska, w tym grad o średnicy do ok. 2 cm. Istnieje również marginalne ryzyko wystąpienia słabej lub umiarkowanie silnej trąby powietrznej. Szanse na taki rozwój sytuacji są bardzo małe, stąd nie wydajemy stopnia 1. zagrożenia dla tej części kraju, a prawdopodobieństwo rozwinięcia się burz określamy na nieco powyżej 15%. W przypadku braku rozpogodzeń burze też są możliwe, ale będą to wtedy zjawiska słabe i pojedyncze.

… północny zachód Polski, w szczególności Wybrzeże …
Ponownie nad Bałtykiem, w wyniku napływu chłodnych mas powietrznych nad jego rozgrzane wody, wystąpi efekt jeziora. Burze w tej części kraju są niemal pewne. Systemy konwekcyjne będą przybierać formy pojedynczych rozproszonych komórek, które dość szybko powinny organizować się w niewielkie, słabe układy wielokomórkowe. Brak większego pionowego ścinania wiatru, konwergencja wiatrów i wartość SBCAPE z warstwy 0-2 km do ok. 100 J/kg będą sprzyjały trąbom wodnym, lokalnie wychodzących na ląd, gdzie będą szybko zanikać. Szczyt aktywności zjawisk konwekcyjnych w tej części kraju przewidywany jest na godziny wieczorne i w pierwszej części nocy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.