Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 05.09.2020 i noc 05/06.09.2020

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od  05.09.2020, godz. 08:00 CEST do 06.09.2020, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru  kraju rozciągającego się od południowo-zachodniej części Polski przez środkową część kraju po północno-wschodnią Polskę głównie przed silnymi porywami wiatru, opadami dużego gradu i w mniejszym stopniu przed intensywnymi opadami deszczu…

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 05.09.2020 i noc 05/06.09.2020

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W sobotę pogodę w Polsce będzie kształtować rozległy, wieloośrodkowy układ niskiego ciśnienia „Otillie”, którego centrum znajdować się będzie w północnej części Półwyspu Skandynawskiego. Nad Polską z południowego-zachodu na północny-wschód rozciągać się będzie chłodny front atmosferyczny. Przed frontem, z południowo-zachodniej części Europy napływać będzie do południowej, środkowej i wschodniej części Polski ciepła masa powietrza polarnego morskiego. Masa ta będzie wypychana przez napierającą z północno-zachodniej części Europy chłodniejszą masę tego samego pochodzenia. W strefie przechodzącego frontu atmosferycznego oraz przed nim, możliwy będzie rozwój burz.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia ….

Na zaznaczonym obszarze burze rozwijać się będą w warunkach niewielkiej i umiarkowanej energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcji (do 700-1200 J/kg) i przy umiarkowanych uskokach prędkościowych i kierunkowych wiatru w środkowej i dolnej części troposfery (Uskok wiatru w warstwie 0-6 km 15-20 m/s, Uskok 0-3 km do 15 m/s, Uskok 0-1 m/s do 10 m/s, SRH 0-3 km 100-200 m2/s2, SRH 0-1 km do 50-100 m2/s2). Pierwsze burze mogą utworzyć się około południa bądź we wczesnych godzinach popołudniowych. Dość szybko mogą przybierać bardziej zorganizowane  formy – w tym w postaci superkomórek burzowych. W mniejszym stopniu możliwy będzie rozwój burz wielokomórkowych z linią szkwału, którym nie będzie sprzyjać niemal równoległy kierunek przepływu mas powietrza w stosunku do ułożenia przechodzącego chłodnego frontu. Nie jest jednak wykluczony rozwój bardziej rozwiniętych burz w postaci wielokomórkowej.

Burzom w zaznaczonej strefie mogą towarzyszyć opady gradu (o maksymalnej średnicy do 2-3,5 cm), porywisty wiatr o prędkości dochodzącej do 60-70 km/h, z lokalnie silniejszymi, chwilowymi porywami do 90-100 km/h, oraz intensywne opady deszczu o natężeniu do 25-35 mm/h. Istnieje również marginalne ryzyko (<15%) wystąpienia lokalnej, krótkotrwałej trąby powietrznej. Burze miejscami mogą wykazywać wysoką aktywność elektryczną.

Największa aktywność burz spodziewana jest w godzinach popołudniowych i wieczornych. Burze przemieszczać się będą przeważnie na wschód z lekkim odchyleniem na północ (kierunek ENE). Potencjalne superkomórki lewoskrętne przemieszczać się będą na północny-wschód (NE), a superkomórki prawoskrętne – na wschód z lekkim odchyleniem na południe (ESE).

…Obszar objęty możliwością burz…

Na zaznaczonym obszarze spodziewane burze będą słabsze, co wynika ze znacznie mniejszej dostępnej energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcji. Ryzyko opadu gradu będzie znacznie ograniczone, a przechodzącym burzom mogą towarzyszyć silniejsze szkwałowe porywy wiatru (do 60-70 km/h) i przelotne, intensywne opady deszczu do 10-20 mm/h.

W obszarze objętym możliwością burz zaznaczono również strefę nadmorską północno-zachodniej części Polski, gdzie lokalne burze możliwe będą w godzinach nocnych i w niedzielę nad ranem (do godz. 08:00), w okresie mieszczącym się w ustalonej dobie prognostycznej. Burzom przede wszystkim mogą towarzyszyć przelotne, intensywne opady deszczu do 15-25 mm/h, punktowo również mały grad. W strefie przybrzeżnej Morza Bałtyckiego w godzinach porannych niewykluczony jest rozwój pojedynczej trąby wodnej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.