Prognoza konwekcyjna na dzień 03.10.2020 i noc 03/04.10.2020

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI

Ważna od 03.10.2020, godz. 08:00 CEST do 04.10.2020, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W sobotę w godzinach wieczornych i nocnych w rozległej fali obniżonego geopotencjału nad Wyspami Brytyjskimi znaleźć ma się centrum układu niskiego ciśnienia. W tym samym czasie na obszarze Wschodniej Europy pojawi się rozległy wyż baryczny. Takie ulokowanie ośrodków barycznych sprzyjać będzie adwekcji bardzo ciepłej masy powietrza nad wyznaczony obszar. Z drugiej zaś strony nasz kraj znajdzie się w zasięgu „zaostrzonego” gradientu barycznego. W konsekwencji przy powierzchni ziemi oraz w wyższych warstwach troposfery wzrośnie prędkość wiatru. Występowanie górnotroposferycznego prądu strumieniowego może odegrać kluczową rolę w rozwoju niżu przy zachodnich granicach naszego kraju. Związany z nim chłodny front atmosferyczny przemieszczać się będzie z zachodu w kierunku centrum Polski „wypychając” wspomnianą bardzo ciepłą masę powietrza.

Prognoza konwekcyjna na dzień 03.10.2020r. i noc 03/04.10.2020r.

OMÓWIENIE:

Przy korzystnym pionowym profilu wiatru pojawią się silniejsze ruchy wznoszące powietrza i wzrośnie chwiejność termodynamiczna. MUCAPE w miejscu wyznaczonym osiągnie ok. 50-300 j/kg. Burze zaczną rozwijać się w godzinach wieczornych lub wczesnonocnych. Komórki burzowe przemieszczać się mają z południowego-zachodu na północny-wschód. Największe prawdopodobieństwo ich rozwoju obejmuje woj. dolnośląskie, opolskie oraz południowe krańce Wielkopolski. Mogą one nieść za sobą silne opady deszczu, punktowo suma opadów może przekroczyć 15-20 mm. Szczególną uwagę należy zwrócić na przewidywany silny przepływ powietrza w troposferze (m.in. 25-30 m/s na powierzchni izobarycznej 850 hPa). Podczas burz porywy wiatru mogą przekroczyć 80 km/h. Lokalnie nie wykluczony jest drobny grad (do 1 cm średnicy).

Przy sprzyjających warunkach kinematycznych mogą rozwinąć się zorganizowane burze np. w formie linii szkwału. W związku z powyższym prognoza może zostać zaktualizowana do 1 stopnia zagrożenia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.