Prognoza konwekcyjna na dzień 26.09.2020 i noc 26/27.09.2020

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI

Ważna od 26.09.2020, godz. 08:00 CEST do 27.09.2020, godz. 08:00 CEST

Zaktualizowana 26.09.2020, godz. 17:00 CEST – zaktualizowano obszar 15% prawdopodobieństwa burz (patrz: mapa).

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części Polski wschodniej i południowo wschodniej, głównie z powodu ryzyka wystąpienia intensywnych opadów deszczu w czasie burz…

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna na dzień 26.09.2020 i noc 26/27.09.2020 – AKTUALIZACJA

Pogoda nad Europą, w tym również nad Polską, w dalszym ciągu będzie kształtowana przez rozległy, wielocentryczny niż, powstały na skutek odcięcia fali górnej. Przez Polskę będą się przemieszczać kolejne niże oraz liczne fronty atmosferyczne. W sobotę w ciągu dnia kolejny niż będzie się przesuwać znad Górnego Śląska w rejon Szczecina, a front chłodny z nim związany będzie się przemieszczać na północny wschód. Z południowego wschodu nadal będzie napływać bardzo ciepła masa powietrza i wilgotna masa powietrza, w której będą mogły rozwinąć się burze. Z powodu przepływu równoległego do linii frontu, nie można wykluczyć przechodzenia kolejnych zjawisk nad jednym obszarem (trainig storms). W nocy front wyraźnie spowolni, a od południowego wschodu rozwinie się kolejne zafalowanie wraz z niżem.

OMÓWIENIE:

W ciągu dnia na wschodzie kraju temperatura wzrośnie do 23-26°C, zaś w strefie przedfrontowej dojdzie do wyraźnego nagromadzenia wilgoci. Wczesnym popołudniem front chłodny przebiegać będzie od Szczecina przez łódzkie po pogranicze małopolskiego i podkarpackiego. W pasie objętym możliwością wystąpienia burz rozwijać się zaczną komórki opadowe oraz burzowe. Możliwe jest, że burze nie będą się charakteryzować dużą aktywnością elektryczną, jednak ze względu na dość dużą wodność atmosfery (PW ponad 30mm), a także przepływ równoległy do frontu, przez jeden obszar przechodzić mogą kolejne komórki, powodując akumulację sumy opadów, co szczególnie prawdopodobne jest nad woj. lubelskim. Możliwe jest również powstanie mezoskalowego układu konwekcyjnego przemieszczającego się na północ/północny zachód, którego głównym zagrożeniem będą silne opady deszczu – największe ryzyko takiego scenariusza dotyczy woj. mazowieckiego.

Głównym zjawiskiem towarzyszącym burzom w sobotę będą intensywne opady deszczu, do 10-20 mm, a w obszarze objętym 1. stopniem zagrożenia łączny opad może sięgnąć około 40-65 mm (najwięcej na pograniczu woj. lubelskiego i podkarpackiego oraz na południu lubelskiego). Co ważne, 1. stopień zagrożenia obejmuje także obszar 15-procentowej możliwości wystąpienia burz – wynika to z dość niepewnej możliwości wystąpienia wyładowań w północnej części obszaru, mimo występowania istotnego zagrożenia z powodu ulewnych opadów. Lokalnie możliwe są ponadto porywy wiatru do 70 km/h, jednak przypadków takich nie powinno być wiele. Główna aktywność burz przypadnie na popołudnie i wieczór, aczkolwiek sporadyczne wyładowania wystąpić mogą również w nocy. Burze i opady będą się przemieszczać początkowo na północ i północny wschód, później północ i północny zachód.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.