Prognoza konwekcyjna na dzień 5.04.2021 i noc 5/6.04.2021

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI

Ważna od 05.04.2021, godz. 10:00 CEST do 06.04.2021, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W ciągu dnia z północnego-zachodu na południowy-wschód kraju przemieszczać się będzie chłodny front atmosferyczny. Związane z nim będą opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Za nim napłynie arktyczna masa powietrza o niestabilnej równowadze pionowej. Za frontem oczekiwany jest rozwój licznych chmur kłębiasto-deszczowych. Pojawią się opady przelotne, a w niektórych miejscach wyładowania atmosferyczne.

OMÓWIENIE:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 05.04.2021 i noc 05/06.04.2021

W wyznaczonym obszarze chwiejność atmosferyczna będzie niewielka. Wskaźnik MLCAPE osiągnąć ma 50-250 j/kg w zależności od regionu Polski. Przez kraj przebiegać będzie meandrujący prąd strumieniowy. Jego oś przechodzić ma w pobliżu chłodnego frontu. Uskok wiatru liczony od podłoża do 6 km nad poziomem gruntu (SHEAR 0-6 km/h) będzie w okolicy frontu bardzo wysoki (powyżej 40 m/s). Jednakże  za frontem, gdzie oczekiwany jest główny rozwój burz uskok wiatru (SHEAR 0-6 km) przybierze niższe wartości (do 15-20 m/s).

Jeśli chmury Cumulonimbus rozwiną się na chłodnym froncie atmosferycznym mogą formować się z nich aktywniejsze formacje liniowe z bardzo silnymi porywami wiatru (niewielkie prawdopodobieństwo). Liczne burze uformowane za frontem w godzinach popołudniowych i wieczornych będą przybierały głównie formę pojedynczych komórek burzowych. Ich zasięg ograniczać się ma głównie do Pobrzeża Polski. Na wybrzeżu wschodnim i środkowym burze możliwe są nawet w późnych godzinach nocnych (towarzyszyć im mają wówczas śnieżyce konwekcyjne).

Burze będą nieść za sobą przede wszystkim silne porywy wiatru osiągające 70-85 km/h (punktowo, na wybrzeżu więcej). Możliwe są silniejsze opady deszczu, deszczu ze śniegiem, śniegu oraz krupy śnieżnej. Niewykluczony jest, również opad drobnego gradu. Występowanie burz śnieżnych na wybrzeżu będzie przyczyniać się do szybkiego przyrostu pokrywy śnieżnej (szczególnie w godzinach wieczornych i nocnych). Najwyższa pokrywa śnieżna pojawi się prawdopodobnie na obszarze woj. pomorskiego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.