Prognoza konwekcyjna na dzień 3.04.2021 i noc 3/4.04.2021

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI

Ważna od 03.04.2021, godz. 10:00 CEST do 04.04.2021, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA/OMÓWIENIE:

Polska pozostanie pod wpływem rozległego układu wysokiego ciśnienia, którego centrum znajduje się nad Atlantykiem na zachód od Irlandii oraz obszaru obniżonego ciśnienia znad Rosji i płytkiej zatoki z nim związanej wraz z frontem okluzji. Za frontem napływa nieco chłodniejsza masa powietrza z północy kontynentu.

Prognoza konwekcyjna na dzień 3.04.2021 i noc 3/4.04.2021

Po ustąpieniu zachmurzenia warstwowego dość intensywne nasłonecznienie spowoduje wzrost temperatury przyziemnej warstwy, co spowoduje wzrost gradientu termicznego – w dość wilgotnej masie powietrza zaowocuje to rozwojem chmur konwekcyjnych (Cumulus congestus i cumulonimbus). Strefa najintensywniejszej konwekcji będzie się przemieszczać stopniowo z północy na południe kraju. W okolicach zachodu słońca będzie szybko słabnąć i zanikać.

Przechodzeniu komórek konwekcyjnych towarzyszyć będą przelotne opady deszczu, krupy śnieżnej, deszczu ze śniegiem i miejscami nawet mokrego śniegu (obszary podgórskie i górskie oraz północny wschód). Miejscami wystąpić mogą porywy wiatru do 40-50km/h. Ponadto bardziej wypiętrzone chmury będą mogły generować wyładowania atmosferyczne, ale generalnie nie będzie ich zbyt wiele. Największe prawdopodobieństwo (rzędu 15%, więc i tak niskie) zostało przedstawione na poniższej mapie, jednak pojedynczych wyładowań nie można w pełni wykluczyć także poza wyznaczoną strefą.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.