Prognoza na wieczór 18.04.2021 i noc 18/19.04.2021 – AKTUALIZACJA

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI – AKTUALIZACJA
Ważna od  18.04.2021, godz. 18:00 CEST do 19.04.2021, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska znajduje się w słabogradientowym obszarze obniżonego ciśnienia, w zasięgu niżu górnego. Pogodę kształtuje płytki niż dolny wraz z frontem okluzji, który powoli przesuwa się na zachód. Nad kraj napływa ze wschodu cieplejsza masa powietrza polarnego, wykazująca się zaostrzonym pionowym gradientem termicznym, a więc i równowagą chwiejną.

Prognoza konwekcyjna na wieczór i noc 18/19.04.2021

OMÓWIENIE:

Zgodnie z prognozą dość liczne i aktywne burze obserwowane są na krańcach zachodnich, jednak aktywność burzowa stopniowo będzie się odsuwać nad teren Niemiec. Lokalnie spodziewane są jeszcze opady małego gradu, a przeważać będą intensywne przelotne opady deszczu – szczegóły dotyczące tej strefy są dostępne w poprzedniej prognozie.

Druga strefa opadów konwekcyjnych i burz rozwija się nad obszarem zachodniej Białorusi i północno zachodniej Ukrainy. W ciągu najbliższych godzin strefa ta nasunie się nad Polskę, przemieszczając się na zachód. Aktualna aktywność burzowa utrzyma się do zachodu słońca, a następnie będzie powoli słabnąć, jednak kilka silniej wypiętrzonych komórek burzowych będzie w stanie generować wyładowania także w nocy (w 1-2 przypadkach zachowując dość dużą aktywność – jak na kwietniową noc). Głównymi zjawiskami towarzyszącymi będą intensywne opady deszczu (10-15mm) oraz wiatr, w porywach do około 65-75km/h. Lokalnie, szczególnie w pierwszych godzinach, będą występować opady drobnego gradu. Strefa będzie się przemieszczać stopniowo na zachód, a poszczególnie komórki mogą się łączyć w niezbyt rozległe, liniowo zorganizowane burze wielokomórkowe.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.