Prognoza konwekcyjna na dzień 12.05.2021 i noc 12/13.05.2021

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 12.05.2021, godz. 08:00 CEST do 13.05.2021, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski południowo zachodniej głównie z powodu intensywnych opadów deszczu oraz opadów gradu, a w mniejszym stopniu z powodu silnego wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza na 12.05.2021 i noc 12/13.05.2021

W ciągu dnia większość obszaru Polski znajdować się będzie w ciepłej masie powietrza polarnego morskiego. Od zachodu nasunie się strefa obniżonego ciśnienia wraz z lokalnymi niżami przemieszczającymi się wzdłuż pofalowanego frontu atmosferycznego. Rozciąga się on od Skandynawii przez Niemcy i Zachodnią Polskę aż po Węgry i Bałkany i powoli przesuwać się będzie na wschód, ograniczając stopniowo adwekcję ciepłej masy powietrza. W sąsiedztwie frontu obserwuje się strefy zbieżności wiatru, które w ciągu dnia spowodują nagromadzenie pary wodnej i rozwój chmur konwekcyjnych, prowadząc do burz. Przepływ wiatru zostanie dodatkowo zaburzony przez lokalne niże a także ukształtowanie terenu, co spowoduje pojawienie się niezbyt silnych uskoków prędkościowych i kierunkowych. Kolejny niż zbliży się do Polski od wschodu, chociaż jego wpływ ograniczy się do wschodniej części kraju – przyniesie więcej wilgoci oraz większy gradient termiczny w górnej troposferze nad we wschodnimi Karpatami (w tym Bieszczady i Beskid Niski), co będzie sprzyjać rozwojowi chmur burzowych.

OMÓWIENIE:

W ciągu dnia na skutek nagrzania przyziemnej warstwy oraz nagromadzenia wilgoci wzdłuż stref konwergencji spodziewany jest rozwój burz. Najszybciej będą się one rozwijać w strefach pogórza i gór, gdzie pierwsze burze mogą pojawić się już około południa – rozwijać się będą zarówno w Sudetach jak i w Karpatach. Na ogół nie będą intensywne, jednak miejscami mogą przynieść opady deszczu do 20-25mm oraz wiatr do 75km/h. Miejscami spadnie także grad o średnicy do 1-2cm.

Po południu burze pojawią się też na terenach pogórzy i nizin, w pasie od Śląska Opolskiego i Dolnego Śląska po południową Wielkopolskę i częściowo Ziemię Lubuską, a miejscami także w pozostałej części Wielkopolski i Pomorza Zachodniego, gdzie przebiegać będzie strefa konwergencji. Głównym zjawiskiem towarzyszącym burzom będą intensywne opady deszczu, których suma może miejscami przekroczyć 20-30mm. Pojawią się także porywy wiatru do 70-80 km/h. Po zachodnie słońca większość burz osłabnie (szczególnie na terenach górskich), ale nad Dolnym Śląskiem, zachodnią Wielkopolską i w woj. lubuskim ich aktywność utrzyma się także w nocy, a zanikać będą w jej drugiej części.

Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia

Na terenie Dolnego Śląska, południowej Wielkopolski oraz częściowo woj. lubuskiego warunki będą sprzyjać rozwojowi burz superkomórkowych – w takim przypadku głównym zagrożeniem będą opady gradu, którego średnica może osiągnąć do 2-3,5cm. Ponadto porywy wiatru mogą osiągnąć około 80km/h – dość wilgotny profil raczej nie będzie sprzyjać występowaniu silniejszego wiatru. Burze będą się przemieszczać dość powoli na północny zachód (bardziej na prawo będzie się odchylać trajektoria potencjalnych superkomórek). Ponadto burze nad tym obszarem będą najliczniejsze, a dość mała prędkość przemieszczania mogą sprzyjać dużym opadom deszczu, do około 30-40mm (a nawet w 1-2 przypadkach ponad wartość 40mm).

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.