AKTUALIZACJA – Prognoza konwekcyjna na dzień 22.05.2021 i noc 22/23.05.2021

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI – AKTUALIZACJA

Ważna od 22.05.2021, godz. 13:00 CEST do 23.05.2021, godz. 08:00 CEST

1 STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części Polski północnej, głównie z powodu możliwości wystąpienia silnego wiatru, a na Pomorzu i Kaszubach także z powodu ryzyka akumulacji opadów …

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska znajduje się w zasięgu niżu znad Morza Północnego. Pogodę kształtować będzie przede wszystkim pofalowany frontu atmosferycznego rozciągającego się od Litwy i Białorusi po Czechy i Słowację oraz postępująca za frontem adwekcja chwiejnej masy powietrza polarnego morskiego. Na froncie w pogłębiającej się zatoce w godzinach wieczornych dojdzie do rozwoju niżu wtórnego, który przemieści się znad Podlasia w kierunku Litwy. Za frontem przemieszcza się natomiast chłodny front drugorzędny, na którym rozwinęły się burze.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia …

W pasie od Pomorza Zachodniego po Wielkopolskę obserwuje się i w dalszym ciągu prognozowany jest rozwój burz o charakterze liniowym. Burze te przemieszczają się w kierunku wschodnim i przynoszą na swojej trasie silne porywy wiatru, które przekraczają 70-80 km/h, a miejscami możliwe są porywy do około 90kmh/. Nie jest wykluczone, że na tyłach aktualnie przemieszczającego się układu burzowego rozwinie się jeszcze jedna liniowa strefa burz, przemieszczając się od północno zachodnich Niemiec. Prawdopodobnie będzie już jednak słabsza niż aktualnie obserwowana.

Ponadto liczne burze rozwinęły się na Pomorzu. Ich charakter oraz kierunek przemieszczania się wskazuje, że o ile w czasie przechodzenia jednej burzy opady nie będą bardzo duże, to zagrożenie może powstać w wyniku przemieszczania się kilku burz nad jednym obszarem. Wówczas nie jest wykluczone, że zakumulowana suma opadu przekroczy 25-35 mm. Z powodu dość sprzyjającego pola wiatru, w tym rejonie nie jest wykluczony w także rozwój burzy superkomórkowej, z gradem o średnicy ponad 1,5-2cm.

Pozostałe informacje są dostępne w poprzednio wydanej prognozie konwekcyjnej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.