Prognoza konwekcyjna na dzień 28.05.2021 i noc 28/29.05.2021

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 28.05.2021 godz. 08:00 CEST do 29.05.2021, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W piątek środkowa oraz północna Polska znajdzie się w zasięgu słabnącej zatoki dolnej wypełniającego się niżu znad Bałtyku. Zatoka wraz z niżem będzie się przesuwała powoli na wschód. Decydująca dla rozwoju konwekcji i burz będzie jednak górna zatoka chłodu wraz z chłodną i chwiejną masą powietrza, która w ciągu dnia powoli będzie się przesuwała z północnego zachodu kraju na wschód. Na południowym zachodzie oraz południu kraju zaznaczy się wpływ słabego klina wyżowego związanego z niezbyt rozbudowanym układem wyżowym, którego centrum znajdzie się w rejonie Belgii. Również na tym obszarze będą się jednak rozwijać chmury kłębiaste – klin zaznaczy się tylko przy ziemi, natomiast decydująca będzie górna zatoka niżowa.

Prognoza na 28.05.2021 i noc 28/29.05.2021

OMÓWIENIE:

Konwekcja rozwijająca się w piątek będzie charakterystyczna dla chłodnej, chwiejnej masy powietrza i związana będzie z nagrzaniem przyziemnej warstwy troposfery. Na skutek wzrostu gradientu temperatury, szybko rozpocznie się rozwój chmur kłębiastych i już przez południem rozwiną się pierwsze komórki z przelotnymi opadami deszczu, lokalnie intensywnymi oraz burzami. Burze będą przeważnie krótkotrwałe, aczkolwiek możliwy jest rozwój także kilku struktur bardziej trwałych.

Wczesnym popołudniem spodziewany jest już masowy rozwój komórek konwekcyjnych, a w wielu przypadkach także burz, głównie na północ od linii Poznań-Lublin. Burze mogą się łączyć także w struktury liniowe. Szczególnie licznie burze mogą się rozwinąć nad Polską północno wschodnią (wewnątrz obszaru 50%: Warmia, Mazury, Suwalszczyzna, Podlasie, Kurpie), tam też mogą przyjmować bardziej zorganizowane struktury. Nie będą to jednak burze gwałtowne – przeważnie opady nie przekroczą 5-10 mm, tylko lokalnie do około 15 mm. Pojawią się też opady drobnego gradu, na ogół o średnicy poniżej 1 cm, tylko w kilku przypadkach nieco większego. Wiatr nie powinien przekraczać 50-60 km/h, tylko w paru przypadkach może powiać do około 60-70 km/h. Na południe linii Poznań-Lublin ryzyko burz jest zdecydowanie niższe i jeśli dojdzie do ich rozwoju, będą mieć one formę izolowanych komórek, jednak nie można ich całkowicie wykluczyć – dlatego też obszar ten ostatecznie został objęty prognozą. Burze i opady będą się przemieszczać z zachodu w kierunku wschodnim. Ich liczba zacznie spadać późnym popołudniem, a po zachodzie słońca większość zaniknie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.