Prognoza konwekcyjna na dzień 23.06.2021 i noc 23/24.06.2021

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od  23.06.2021, godz. 08:00 CEST do 24.06.2021, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla wschodniej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia nawalnych opadów deszczu, silnych porywów wiatru i opadów dużego gradu. Nie wyklucza się 1-2 trąb powietrznych.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-zachodniej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru i nawalnych opadów deszczu.

Prognoza konwekcyjna na dzień 23.06.2021 i noc 23/24.06.2021

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Bez większych zmian w ciągu kolejnej doby. Pofalowany front atmosferyczny wraz z przedfrontową linią zbieżności, na której rozwinęły się we wtorek silne burze, przemieści się nieznacznie na wschód. Przedfrontowa strefa konwergencji wiatru znajdzie się na wschodzie Polski, gdzie nadal będzie zalegać dość wilgotna, zwrotnikowa masa powietrza. To doprowadzi do rozwoju zjawisk burzowych głównie w tej części Polski. Za frontem od zachodu napłynie nieco chłodniejsze powietrze polarne morskie. Przepływ mas powietrza na różnych wysokościach będzie się nadal odbywał z niewielką prędkością. Dopiero w ciągu kolejnej doby w związku z przemieszczaniem się doliny krótkiej fali górnej z południa na północ prędkość wiatru nad Polską wzrośnie, zwłaszcza w górnej i środkowej części troposfery.

OMÓWIENIE:

… Wschód Polski …
Prognozowana wartość CAPE w godzinach popołudniowych osiągnie 2000-3000 J/kg. Największe wartości CAPE prognozowane są w woj. podlaskim i małopolskim. W strefie występowania chwiejności prognozuje się niewielkie wartości pionowego ścinania wiatru DLS (10-15 m/s). Podobnie, jak w poprzednich dniach, czynnikiem wyzwalającym rozwój komórek konwekcyjnych będą strefy zbieżności będące pozostałościami po granicach odpływu z wcześniej istniejących układów konwekcyjnych. Szczególnie silna strefa zbieżności może zaznaczyć się na wschodzie woj. mazowieckiego i w woj. podlaskim. Już wczesnym popołudniem w tych regionach dojdzie do rozwoju rozproszonych komórek konwekcyjnych, które z czasem połączą się w słabo zorganizowane klastry burz, a późnym popołudniem mogą utworzyć mezoskalowy układ konwekcyjny. Na ogół będą to zwykłe, ale silne komórki burzowe, choć nie da się wykluczyć 2-3 superkomórek wysokoopadowych. W drugiej części dnia burze rozwiną się także na południowym wschodzie, gdzie jednak nie powinny być tak liczne jak na Podlasiu. Niewielka prędkość przemieszczania się komórek burzowych oraz duża wartość PW (do 45 mm) będą przyczyną występowania nawalnych opadów deszczu, lokalnie z akumulacją opadów powyżej 50 mm. Dodatkowo nie wyklucza się pojawienia niewielkich, lecz trwałych systemów training storms i burz wielokomórkowych ze wsteczną propagacją (back-building storms). Duża wartość wskaźnika Delta Theta E (powyżej 16K) sugeruje podwyższone ryzyko występowania mokrej odmiany zjawisk downburst. W takich zjawiskach prędkość wiatru w kilku przypadkach może przekroczyć w porywach nawet 100 km/h. Silne komórki burzowe i superkomórki mogą też przynosić opady gradu o średnicy do 3-4 cm. Największe ryzyko opadów gradu prognozujemy na pierwsze 2-4 godziny bardziej intensywnego rozwoju konwekcji, tj. wczesnym popołudniem. Z uwagi na większe wartości CAPE dostępne z dolnych 3 km troposfery oraz strefy silnej zbieżności wiatru, nie da się wykluczyć 1-2 trąb powietrznych.

W pierwszej części nocy burze w omawianej części kraju osłabną, a w wielu miejscach zanikną.

… południowy zachód Polski w nocy z środy na czwartek …
W drugiej części nocy w tym regionie istnieje możliwość dotarcia znad Czech mezoskalowego układu konwekcyjnego z linią szkwału. Układ ten powinien być już mocno osłabiony, jednak i tak nie wykluczamy wystąpienia silnych porywów wiatru (do ok. 90-100 km/h) oraz ulewnych opadów deszczu powodujących miejscami podtopienia. Układ ten nad Polska będzie stopniowo odbijał na wschód, w stronę woj. świętokrzyskiego, gdzie energia MUCAPE w nocy i nad ranem będzie utrzymywać się na wysokim poziomie. Warto wspomnieć, że w nocy z środy na czwartek od południowego zachodu Polski będzie też stopniowo wzrastać wartość pionowego ścinania wiatru DLS – nawet do ok. 20 m/s. Niektóre modele sugerują, że omawiany system  może przybrać postać niezbyt silnego bow echo. W związku z zagrożeniem wiatrowo-opadowym stopień 1. zagrożenia wydaje się być w pełni uzasadniony.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz