Prognoza konwekcyjna na dzień 24.06.2021 i noc 24/25.06.2021 -AKTUALIZACJA

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od  24.06.2021, godz. 16:45 CEST do 25.06.2021, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 3 ZAGROŻENIA zostaje wydany ze względu na ryzyko niszczących porywów wiatru, opadów bardzo dużego gradu i ulewnych opadów deszczu, a w mniejszym stopniu ze względu na trąby powietrzne.

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany ze względu na ryzyko opadów dużego gradu, ulewnych opadów deszczu, niszczących porywów wiatru, a w mniejszym stopniu ze względu na ryzyko uformowania się trąb powietrznych.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany w sąsiedztwie strefy stopnia 2. zagrożenia ze względu na ryzyko ulewnych opadów deszczu i silnych porywów wiatru, a w mniejszym stopniu ze względu na opady gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Od kilku dni na obszarze Polski mamy do czynienia z quasi stacjonarnym frontem atmosferycznym. W czwartek zafalowanie na froncie i powstanie lokalnego niżu barycznego doprowadzi do rozpoczęcia wypierania gorącej, zwrotnikowej masy powietrza ze znacznej części kraju. W piątek będzie gorąco tylko przy wschodnich krańcach Polski. Zwrotnikowa masa powietrza opuści nasz kraj, jej wyparcie z Polski będzie się wiązać z rozwojem silnych, a miejscami nawet ekstremalnych burz.

Prognoza konwekcyjna na dzień 24.06.2021 i noc 24/25.06.2021- AKTUALIZACJA

OMÓWIENIE:

… Południowa część kraju …


W ciągu dnia na tym obszarze energia CAPE osiągnie największe wartości. Oczekuje się w tym miejscu największego wzrostu temperatury powietrza. Przy współudziale wspomagania konwekcyjnego i wysokiej zawartości wilgoci w dolnej troposferze w godzinach popołudniowych i wieczornych możliwy jest rozwój groźnych superkomórek burzowych przynoszących opady bardzo dużego gradu (5-7 cm średnicy). Należy wspomnieć, że prognozowany podwyższony gradient pionowy temperatury (powyżej 7 st.C/km) może sprzyjać tworzeniu się dużych gradzin. Niewykluczone jest formowanie się tornad o znacznej sile (nawet o sile F2).

… Obszar objęty 3 stopniem zagrożenia…

W godzinach wieczornych nad obszarem Czech może dojść do rozwoju rozległego układu burzowego w formie mezoskalowego układu konwekcyjnego (MCS). Układ MCS przekształcić się może nawet w derecho i wejść nad obszar naszego kraju.  Przy takim scenariuszu porywy wiatru znacznie przekraczać mogą prędkość 120 km/h. Zagrożeniem są także ulewne, wielkoskalowe opady deszczu i opady bardzo dużego gradu (powyżej 5-7 cm średnicy). Nad południe Polski prognozowany układ burzowy dotrze najwcześniej, a następnie późno w nocy przemieści się nad centrum i północny-wschód kraju (obszar objęty 2 stopniem zagrożenia).

Szczególną uwagę należy zwrócić na prognozy na obszar Opolszczyzny, Śląska, Zachodniej Małopolski, woj. świętokrzyskiego i południa Ziemi Łódzkiej. Układ burzowy może dojść tam wczesną nocą w szczytowym momencie swojej aktywności.

… Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia …

Burze na tym obszarze prawdopodobnie będą słabsze, lecz nadal przynosić mogą gwałtowniejsze zjawiska takie jak silne, wielkoskalowe opady deszczu (do 30-40 mm) i silniejsze porywy wiatru (do 90 km/h).

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz