Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 11.07.2021 i noc 11/12.07.2021

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 11.07.2021, godz. 08:00 CEST do 12.07.2021, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej części kraju ze względu na silne, nawalne opady deszczu i opady gradu, a w mniejszym stopniu ze względu na ryzyko silniejszych porywów wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNZA:

W niedzielę pofalowany front atmosferyczny pozostanie nad Polską wschodnią i południowo-wschodnią. Po jego wschodniej stronie napływać ma bardzo ciepła i wilgotna masa powietrza. Dodatkowo w godzinach wieczornych nad południowo-zachodnią część Polski wkroczy niż baryczny, który wzmocni zafalowanie na froncie i spowoduje jego przesunięcie ku centralnej części kraju.

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 11.07.2021 i noc 11/12.07.2021

OMÓWIENIE:

Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia…

W warunkach umiarkowanej i dość wysokiej niestabilności w atmosferze (MLCAPE przeważnie od ok. 500 do 1500 j/kg, lokalnie 2000 j/kg) i wysokiej zawartości wilgoci w troposferze (PW do 35-40 mm) przy strefach zbieżności wiatru rozwiną się liczne komórki burzowe. Burze mogą łączyć się w bardziej zorganizowane struktury (układy wielokomórkowe). Nie wykluczone są układy training storm (przejście kilku burz nad jednym obszarem). Warunki kinematyczne będą słabe. Prognozuje się słaby przepływ powietrza oraz uskoki kierunkowe i prędkościowe wiatru. Ze względu na wolne przemieszczanie się chmur burzowych głównym zagrożeniem są silne opady deszczu i związane z nimi podtopienia i powodzie błyskawiczne. Całkowita suma opadów może przekroczyć miejscami 40-50 mm.

Dopiero w godzinach wieczornych przy wejściu niżu barycznego uskoki prędkościowe i kierunkowe zaczną wzrastać. W południowo-zachodniej części kraju poza silnymi opadami deszczu możliwe są wtedy inne gwałtowne zjawiska takie jak opady gradu do 3-4 cm średnicy i silniejsze porywy wiatru- do 80 km/h.

Obszar objęty możliwością burz…

Nad ten obszar chmury burzowe dotrą najpóźniej wraz z wkraczaniem wspomnianego niżu (późno w nocy i nad ranem). W związku z tym potencjał do generowania gwałtowniejszych zjawisk towarzyszących burzom może być mocno ograniczony. Mimo to przewiduje się silniejsze opady deszczu (do 20 mm). Nie wyklucza się silniejszych porywów wiatru- do 70 km/h i opadów drobnego gradu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.