Prognoza konwekcyjna na dzień 12.07.2021 i noc 12/13.07.2021

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 1
2.07.2021, godz. 08:00 CEST do 13.07.2021, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla pasa od Śląska i Małopolski po Pomorze ze względu na intensywne opady deszczu, a w mniejszym stopniu ze względu na ryzyko wystąpienia silnych porywów wiatru oraz opadów gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W poniedziałek Polska znajdować się będzie w obszarze słabogradientowym, z płytką zatoką niskiego ciśnienia przesuwającą się na północ. Postępować będzie adwekcja gorącej i chwiejnej masy powietrza z południowego wschodu. Umożliwi to rozwój burz, których najwięcej będzie późnym popołudniem oraz wieczorem.

OMÓWIENIE:

Prognoza na 12.07.2021 i noc 12/13.07.2021

Główny rozwój burz w poniedziałek następować będzie w godzinach popołudniowych, jednak już od rana możliwe są izolowane i dość aktywne burze Zdecydowanie najwięcej rozwinie się późnym popołudniem, a ich aktywność utrzyma się wieczorem, po czym stopniowo słabnąć będzie w nocy. Z uwagi na niezbyt korzystne warunki przepływu powietrza oraz uskoków wiatru, burze będą przybierać formy wielokomórkowe oraz burz pulsacyjnych. Ryzyko rozwoju burz superkomórkowych jest niskie, jednak wystąpi głównie wzdłuż strefy zbieżności wiatru.

Największe nagromadzenie burz oczekiwane jest właśnie na wspomnianej wyżej zbieżności wiatru, w pasie od Małopolski i Śląska po Pomorze. Z uwagi na dużą wilgotność masy oraz niezbyt dużą prędkość przemieszczania się burz głównym zagrożeniem będą opady deszczu, nawet prowadzące do podtopień i zalań. Możliwe są sumy opadów do około 30-40 mm, a na Pogórzach do około 50-60 mm. W przypadku akumulacji opadów z kilku burz, suma może przekraczać 60 mm. Ponadto możliwe są porywy wiatru do około 70-85 km/h, a także opady gradu, na ogół o średnicy poniżej 2-3cm, jednak nie można w pełni wykluczyć opadu gradu do 3-5 cm średnicy.

Największa aktywność burzowa przypadnie na popołudnie i wieczór. Burze przemieszczać się będą z południa/południowego wschodu na północ/północny zachód. Możliwe jest także przechodzenie kilku burz nad jednym miejscem w ciągu dnia, szczególnie w pasie od Pomorza po Śląsk i Małopolskę.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.