Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 15.07.2021 i noc 15/16.07.2021

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 15.07.2021 godz. 08:00 CEST do 16.07.2021, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla wschodniej części kraju z powodu ryzyka wystąpienia bardzo silnych wiatru, intensywnych opadów deszczu, opadów dużego gradu oraz trąby powietrznej.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla pozostałej części Polski (z wyjątkiem Wybrzeża) z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów silnych opadów deszczu oraz opadów gradu.

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 15.07.2021 i noc 15/16.07.2021

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Sytuacja synoptyczna w stosunku do poprzedniej doby nie ulegnie większym zmianom. Odcięty niż górny w rejonie Alp rozrośnie się nieznacznie nad Europą Środkową, a pofalowany front atmosferyczny będzie przemieszczał się na wschód naszego kraju. Ponadto we wschodniej, cieplejszej części kraju znajdującej się jeszcze w zwrotnikowej masie powietrza, pojawi się wyraźna linia zbieżności przepływu powietrza, na której dojdzie do rozwoju burz. W górnej troposferze pojawi się nasilony przepływ powietrza, co wynika z obecności wcześniej wspomnianego niżu górnego. Na południu kraju z kierunku południowego, a następnie wzdłuż izobar z południowego wschodu.

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty 2 stopniem zagrożenia…
Na obszarze 2. stopnia zagrożenia wzrost energii CAPE będzie największy na terenie całego kraju, znacznie powyżej 1500-2000 J/kg, a lokalnie nawet powyżej 3000-3500 J/kg. Oprócz bardzo dużej niestabilności powietrza, miejscami pojawią się również bardzo dobre warunki kinematyczne (uskok wiatru w warstwie 0-6 km do ok. 20 m/s, w warstwie 0-1 km do ok. 10-12 m/s, SRH 0-3 km do ok. 250 m2/s2). Maksymalna wodność troposfery wyniesie 40-45 mm. Początkowo rozwój burz może zostać ograniczony przez wysoki poziom kondesacji (LCL).

Najaktywniejsze burze rozwijać się będą wzdłuż strefy zbieżności wiatru ulokowanej we wschodniej części kraju (woj. lubelskie, mazowieckie, podlaskie). Nowo powstałe komórki burzowe przy takich warunkach będą szybko przybierały powstać gwałtownych superkomórek burzowych, generujących bardzo intensywne opady deszczu, opady dużego i bardzo dużego gradu (powyżej 5 cm średnicy), a także silne porywy wiatru. Następnie niektóre superkomórki mogą łączyć się z innymi burzami, tworząc nawet formacje liniowe. Nie wyklucza się ponownie rozwoju bow echo z bardzo silnym wiatrem, zwłaszcza w godzinach wieczornych i w pierwszej części nocy. Z uwagi na potencjalnie duże uskoki wiatru w przypowierzchniowej warstwie atmosfery nie można wykluczyć rozwoju trąb powietrznych, zwłaszcza na północnym wschodzie kraju, gdzie wysokość LCL będzie niższa, a wartość CAPE z dolnych 2-3 km troposfery osiągnie 50-100 J/kg lub nawet nieco więcej.

…Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia…
W pozostałej części kraju prognozowana jest umiarkowana wartość energii CAPE przekraczająca na ogół 500 J/kg do 1000 J/kg. Uskoki wiatru będą znacznie słabsze (do 15 m/s w warstwie 0-6 km). Wodność troposfery w całym profilu atmosfery przekroczy 30-35 mm. Nad tą części kraju prognozowane jest również dosyć spore zachmurzenie, które miejscami przyczyni się do ograniczenia rozwoju burz, a także bardzo suche warstwy w środkowej troposferze.

Konwekcja rozpocznie się rozwijać po południu w postaci licznie rozproszonych pojedynczych komórek burzowych i opadowych. Konwekcji będzie sprzyjać silne wspomaganie szczególnie w zachodniej części kraju. Niektóre burze przy sprzyjających warunkach mogą przybrać postać 1-2 superkomórek burzowych, generujących intensywne opady deszczu, opady gradu oraz silne porywy wiatru. Prędkość przemieszczania się burz na tym obszarze nie powinna być zbyt duża i odbywać się będzie w kierunku północnym lub częściowo północno-zachodnim.

…Obszar objęty możliwością burz…
Na tych obszarze warunki do rozwoju burz będą najsłabsze. Rozwijające się komórki burzowe napotkają wiele niekorzystnych czynników, takich jak wysoki LCL, słabe wspomaganie oraz niska ilość energii CAPE.  

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz