Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 04.08.2021 i noc 04/05.08.2021

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od  04.08.2021, godz. 13:00 CEST do 05.08.2021, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla wschodniej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia nawalnych opadów deszczu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 04.08.2021 i noc 04/05.08.2021

Nad Europą Środkową nadal będzie występować umiarkowanie ciepła i dość wilgotna masa powietrza polarnego morskiego. W górnej troposferze będzie rozwijać się zatoka fali górnej, która da o sobie znać w szczególności w czwartek, gdy doprowadzi do rozwoju niżu dolnego. Przepływ powietrza w dolnej troposferze w rejonie Polski w ciągu najbliższej doby będzie odbywał się z bardzo małą prędkością. W słabogradientowym polu barycznym będą się tworzyć liczne strefy zbieżności, w których pojawi się większe nagromadzenie wilgoci oraz wymuszanie wznoszenia. Przy udziale niewielkich i umiarkowanych wartości CAPE w strefach tych będą powstawać wolno przemieszczające się burze. Ze względu na nieco większe niż w ostatnich dniach pionowe ścinanie wiatru, układy burzowe mogą być nieco bardziej trwalsze i zorganizowane.

OMÓWIENIE:

… obszar objęty stopniem 1. zagrożenia oraz możliwością burz …
W ciągu dnia w wielu regionach Polski będziemy mieć do czynienia z dość sporym zachmurzeniem, a nawet ze strefami opadów ciągłych, co znacznie ograniczy potencjał do powstawania burz. Modele prognozują jednak miejsca, w których konwekcja będzie wyraźnie silniejsza. Każdy model nieco inaczej prognozuje strefy silniejszej konwekcji, stąd trudno jednoznacznie stwierdzić, gdzie burze w ciągu okresu ważności tej prognozy przybiorą największe natężenie. Na chwilę obecną największe szanse na burze (lokalnie dość silne) są na wschodzie i w centrum kraju, gdzie energia CAPE osiągnie ok. 500-800 J/kg, a pionowe ścinanie wiatru DLS wzrośnie do 15-20 m/s. Dodatkowo wartość PW osiągnie 30-32 mm, co w przypadku trwałych, lecz dość wolno przemieszczających się burz będzie oznaczać wyraźnie większe ryzyko wystąpienia obfitych opadów powodujących podtopienia. Oprócz ulewnych opadów deszczu, podczas burz prognozuje się tu także wiatr o prędkości do ok. 60-75 km/h w porywach. Warunki mogą doprowadzić do rozwoju kilku superkomórek, w których oprócz ulewnych opadów deszczu i silnych porywów wiatru, może wystąpić opad drobnego gradu.  Druga strefa z wyraźnie większą szansą na burze będzie przebiegać przez woj. wielkopolskie i kujawsko-pomorskie. W tej części kraju energia CAPE ma być jednak niższa niż na wschodzie, a DLS nie przekroczy 15 m/s, stąd nie ma tu potrzeby wydawania 1. stopnia zagrożenia. W innych częściach kraju objętych możliwością burz zjawiska będą mocno rozproszone i słabe. Pod wieczór burze będą zanikać.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz