Prognoza konwekcyjna na dzień 5.08.2021 i noc 5/6.08.2021

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od  05.08.2021, godz. 08:00 CEST do 06.08.2021, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części Polski południowo wschodniej z powodu możliwości wystąpienia nawalnych opadów deszczu prowadzących do podtopień oraz w mniejszym stopniu z powodu ryzyka silnych porywów wiatru.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru otaczającego 2. stopień zagrożenia, głównie ze względu na ryzyko wystąpienia intensywnych opadów deszczu, a w mniejszym stopniu z powodu ryzyka wystąpienia silnego wiatru

Prognoza konwekcyjna na dzień 5.08.2021 i noc 5/6.08.2021

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W ciągu najbliższej doby Polska znajdzie się w zasięgu płytkiego, ale aktywnego niżu, przemieszczającego się od obszaru Słowacji przez wschodnie Podkarpacie, wzdłuż granicy polsko-ukraińskiej w kierunku Białorusi. Niż ten zbudowany jest w polu znacznego kontrastu termicznego – na wysokości 850 hPa różnica temperatury miedzy zachodnią a wschodnią jego stroną przekroczy 10°C. Stworzy to warunki sprzyjające jego pogłębianiu, a adwekcja bardzo wilgotnej masy powietrza doprowadzi do wystąpienia opadów intensywnych. Miejscami, głównie we wschodniej jego części, mogą pojawić się także burze. Burze wystąpią także na północnym zachodzie kraju, wewnątrz chwiejnej masy powietrza polarnego morskiego.

OMÓWIENIE:

… Polska południowo wschodnia …

Prognozy nie są w pełni zgodne w kwestii trajektorii niżu, a co za tym idzie również adwekcji chwiejnej masy powietrza z południowego wschodu. W tym przypadku decydujące może się okazać zaledwie kilkadziesiąt kilometrów, co może przemieścić strefę burzową niemal w całości na wschód od Polski. Energia chwiejności może osiągnąć 800-1200J/kg, a na południowym wschodzie przekraczać te wartości. Jednocześnie obszar ten nałoży się na korzystne warunki wiatrowe, wliczając w to znaczny uskok prędkościowy w warstwie 0-6 km (20-30 m/s) oraz znaczny skręt wiatru. Sprzyjać to będzie rozwojowi rozległej strefy burz, obejmującej przede wszystkim Słowację, a następnie Ukrainę, ale część potencjalnego układu MCS może przejść także nad Polską (szczególnie wschodnie Podkarpacie, Roztocze).

W spodziewanych warunkach ich głównym zagrożeniem będą silne i nawalne opady deszczu, nawet do około 40-60 mm, a w czasie obowiązywania prognozy wraz z opadami ciągłymi nawet do około 100 mm (obowiązują stosowne ostrzeżenia w SkyPredict). Im dalej na wschód, tym większe będzie ryzyko wystąpienia silnych porywów wiatru do około 70-90 km/h, jednak potencjał do takich zjawisk będzie tym razem ograniczany – wpłynie na to bardzo wilgotny profil troposfery, a także występowanie na znacznym obszarze konwekcji z uniesienia. Taki tryb konwekcji umożliwi także występowanie burz wbudowanych w zachmurzenie warstwowe, prowadząc do zwiększania sumy opadów. W związku z prognozowaną sytuacją wydany został 2. stopień zagrożenia przede wszystkim przed opadami deszczu prowadzącymi do zalań. W ciągu dnia możliwa będzie jednak aktualizacja prognozy, jeśli obserwacje potwierdzą całkowite wycofanie ciepłego sektora poza granice Polski.

… Polska północno zachodnia …

Burze występujące nad tym obszarem nie będą gwałtowne, chociaż z powodu powolnego przemieszczania się możliwe są pojedyncze przypadki wystąpienia sumy opadów do około 20-30 mm. Poza tym towarzyszyć im mogą silniejsze porywy wiatru do około 60-75 km/h. Burze rozwijać się będą głównie w godzinach popołudniowych, zanikając wieczorem.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz