Prognoza konwekcyjna na dzień 30.08.2021 i noc 30/31.08.2021

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 30.08.2021, godz. 08:00 CEST do 31.08.2021, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA :

Polska w dalszym ciągu będzie znajdować się wewnątrz rozległego obszaru niskiego ciśnienia, wyrażonego szczególnie dobrze na mapach górnych. Zanikający front zokludowany zalegać będzie nad Polską północną i północno zachodnią, przemieszczając się powoli na zachód. Od południowego wschodu zbliży się natomiast kolejny płytki niż dolny wraz z systemem frontów. System ten przemieści się wschodnią częścią kraju, a w ciągu dnia z racji obecności niżu górnego wraz ze znacznym gradientem temperatury rozwiną się burze z silnymi opadami deszczu oraz intensywne opady deszczu pochodzenia konwekcyjnego.

Prognoza na 30.08.2021 i noc 30/31.08.2021

OMÓWIENIE:

… Polska wschodnia …

Pojawienie się niżu dolnego na tym obszarze przyczyni się do zaostrzenia prędkościowo-kierunkowych uskoków wiatru. W warstwie 0-6km uskok wiatru miałby przekroczyć 10-15ms, a wzdłuż samej wschodniej granicy około 20m/s, przy czym środowisko to w ciągu dnia byłoby wypierane nad Ukrainę i Białoruś. Napływ cieplejszej i wilgotniejszej masy w dolnej warstwie troposfery przyczyni się także do nieco większego wzrostu chwiejności, która osiągnąć może 600-800 J/kg, lokalnie nieco więcej. Warunki te będą więc umożliwiać rozwój nieco lepiej zorganizowanych burz, głównie w postaci burz wielokomórkowych, ale nie jest wykluczony także rozwój burz/burzy superkomórkowej (głównie w odmianie mini-superkomórki). Głównym zagrożeniem będą w dalszym ciągu intensywne opady deszczu do 20-30mm, a przy przechodzeniu kilku burz/komórek opadowych sumy będą odpowiednio większe. Warunki będą także dość korzystne dla rozwoju lejów kondensacyjnych bądź nawet trąby powietrznej o niewielkiej sile i krótkiej żywotności (w przypadku potencjalnej superkomórki ryzyko trąby związanej z mezocyklonem). Możliwe są też porywy wiatru do około 55-70 km/h. Ryzyko opadów gradu jest znacznie ograniczone, chociaż w przypadku lepiej zorganizowanej burzy mogą wystąpić opady gradu o średnicy do około 2cm. Na ten moment nie został jednak uwzględniony 1. stopień zagrożenia, głównie z powodu ograniczania warunków przez zachmurzenie oraz ryzyka wyparcia korzystniejszych warunków poza obszar Polski.

… Pozostały obszar …

Burze będą się rozwijać głównie w ciągu dnia, a pierwsze możliwe są jeszcze przed południem. Z powodu niewielkiego przepływu powietrza i braku wyraźnych uskoków prędkościowych nad większością obszaru kraju, rozwijające się burze nie będą tworzyć zorganizowanych struktur, a ich żywotność będzie dość krótkotrwała. Będą natomiast stwarzać zagrożenie intensywnymi opadami deszczu, których suma może przekraczać 15-25 mm, a przy przechodzeniu kilku komórek opadowych/burzowych może być odpowiednio większa. Dodatkowo z powodu dość niskiego poziomu kondensacji oraz występowania lokalnych zbieżności, nie można wykluczyć pojawienia się kolejnych lejów kondensacyjnych a nawet krótkotrwałej, dość słabej trąby lądowej (landspout).

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz