Prognoza konwekcyjna na dzień 12.09.2021 i noc 12/13.09.2021

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 12.09.2021, godz. 10:00 CEST do 13.09.2021, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza na 12.09.2021 i noc 12/13.09.2021

Polska pozostaje w ciepłej masie powietrza polarnego morskiego. Nad Polskę sięga zatoka niskiego ciśnienia związana z niżem znad Skandynawii – około południa ośrodek niżowy znajdzie się nad północnym Bałtykiem. W obszarze zatoki, w wilgotnej masie powietrza, rozwiną się strefy zbieżności wiatru, w których nagromadzi się więcej wilgoci i pojawi się umiarkowanie duża chwiejność. Niewielki gradient ciśnienia spowoduje jednak ograniczony przepływ powietrza, a w rezultacie przyczyni się do słabszej organizacji burz, a jednocześnie do ich dość niewielkiej prędkości przemieszczania.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty możliwością burz …

Warunki sprzyjające rozwojowi chmur Cumulonimbus występować będą właściwie przez całą dobę, jednak najlepsze wystąpią od godzin około południowych do wieczora. Wzrost temperatury powietrza w warstwie przyziemnej oraz wyższa niż w poprzednich dniach wilgotność przyczyni się do pojawienia się umiarkowanej chwiejności. Słaby przepływ powietrza spowoduje jednak, że burze będą się przemieszczać wolno i na ogół nie będą dobrze zorganizowane i nie będą tworzyć trwałych struktur.

Prognozowane warunki sprawiają, że większość dzisiejszych burz nie będzie mieć gwałtownego przebiegu, tylko niektórym mogą towarzyszyć intensywniejsze zjawiska. Głównym zjawiskiem towarzyszącym będą okresowo intensywne opady deszczu (przeważnie 10-15 mm, tylko lokalnie około 20-25 mm i powyżej) oraz silniejsze porywy wiatru do około 50-65 km/h (lokalnie do 75 km/h). Ponadto w bardziej wypiętrzonych komórkach mogą się pojawić opady drobnego gradu do 1-2 cm średnicy, ale zdarzenia takie będą nieliczne. Podwyższona chwiejność w dolnej troposferze oraz występowanie słabego wiatru przyziemnego wraz ze strefami zbieżności może także doprowadzić do pojawienia się lejów kondensacyjnych bądź słabej i krótkotrwałej trąby lądowej – mimo, że ryzyko takiego zdarzenia jest bardzo niskie, to warto o nim wspomnieć. Burze będą łączyć się w nieuporządkowane struktury wielokomórkowe, przemieszczające się z zachodu na wschód. Wieczorem aktywność burzowa będzie się zmniejszać, a następnie zanikać.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.