Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 23.09.2021 i noc 23/24.09.2021

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 23.09.2021, godz. 08:00 CEST do 24.09.2021, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północnej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia bardzo silnych porywów wiatru i z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia trąb powietrznych.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna na dzień 23.09.2021 i noc 23/24.09.2021

Z północnego zachodu w kierunku Polski w okresie ważności prognozy będzie podążać zatoka fali górnej, z której następnie nad Bałtykiem uformuje się odcięty niż górny. Podobna sytuacja wystąpi także w dolnej troposferze – z rejonu Morza Północnego w stronę Bałtyku będzie przemieszczać się zatoka niżowa, z której rozwinie się dość aktywny ośrodek niżowy. Wieczorem w północnej części Polski znacząco zwiększy się gradient baryczny, a wraz z nim prędkość zachodniego i północno-zachodniego wiatru. W południowej części Morza Bałtyckiego prognozowany jest silny sztorm. Silny i zróżnicowany przepływ powietrza w pionowym profilu troposfery będzie przyczyną występowania dużych wartości wskaźników kinematycznych. W godzinach wieczornych i nocnych przez Polskę przejdzie chłodny front atmosferyczny wspomnianego niżu. W rejonie frontu prognozowane jest wystąpienie niewielkiej chwiejności termodynamicznej. W sytuacji silnego wymuszania wznoszenia nawet niewielkie wartości CAPE mogą doprowadzić do wystąpienia bardziej rozbudowanych układów konwekcyjnych. Duże wartości wskaźników kinematycznych i silny wiatr w dolnej i środkowej troposferze mogą w takim przypadku zaowocować lepszą organizacją układów konwekcyjnych oraz groźnymi zjawiskami towarzyszącymi.

OMÓWIENIE:

… północna część Polski…
W czwartek wieczorem nad tą częścią kraju z północnego zachodu na południowy wschód będzie przemieszczał się chłodny front atmosferyczny. W jego strefie prognozowana jest energia CAPE o wartości 100-400 J/kg. Ponieważ pionowy gradient temperatury w środkowej troposferze będzie niewielki, wynoszona konwekcyjnie porcja powietrza będzie uzyskiwała przyspieszenie przede wszystkim w dolnych 3-4 km troposfery, gdzie dodatkowo powietrze będzie bardzo wilgotne. Silne quasigeostroficzne wymuszanie wznoszenia bardzo ułatwi rozwój wyżej wypiętrzonych komórek konwekcyjnych wzdłuż linii frontu.

Prognozowane są duże wartości wskaźników kinematycznych (DLS do 30-35 m/s, MLS do 20-25 m/s, LLS do 15-20 m/s, SRH 0-1 km i SRH 0-3 km odpowiednio do 200 m2/s2 i 300 m2/s2). W związku z tym prognozujemy rozwój bardziej rozbudowanych i trwałych układów konwekcyjnych przemieszczających się szybko z północnego zachodu na południowy wschód. Być może rozwinie się jeden większy liniowy układ konwekcyjny. W taki układ mogą być wbudowane sygnatury bow echo i LEWP oraz niewielkie superkomórki. Głównym zagrożeniem będą lokalne, bardzo silne porywy wiatru (wiatr na poziomie 850 hPa powyżej 25 m/s). W kilku przypadkach prędkość wiatru w porywach przy ziemi może przekroczyć 100 km/h powodując szkody. Ponadto niewykluczone są 2-3 przypadki trąb powietrznych (zarówno szkwałowych, jak i na skutek wystąpienia wbudowanej superkomórki). Im bliżej Wybrzeża, tym zagrożenie będzie większe. Podczas przechodzenia struktur liniowych wystąpią też silne, ale krótkotrwałe opady deszczu.

Po przejściu chłodnego frontu atmosferycznego w rejonie Wybrzeża i Zatoki Gdańskiej nadal utrzyma się energia CAPE o wartości do ok. 100-250 J/kg. Pomimo przewagi osiadania, nie wyklucza się rozwoju kolejnych komórek konwekcyjnych zdolnych wygenerować wyładowania atmosferyczne. Będą to jednak bardziej rozproszone i znacznie mniejsze układy, niż w przypadku chłodnego frontu atmosferycznego. Nie powinny być też tak trwałe jak komórki, które rozwiną się na froncie, jednak mogą przemieścić się na znaczne odległości w głąb lądu, w stronę Mazur. Komórki te nadal mogą ze sobą przynosić bardzo silne porywy wiatru, pomimo późnych godzin nocnych i porannych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.