Prognoza konwekcyjna na noc 20/21.10.2021, dzień 21.10.2021 i noc 21/22.10.2021

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 21.10.2021, godz. 00:00 CEST do 22.10.2021, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski zachodniej, północnej i częściowo środkowej, głównie z powodu ryzyka wystąpienia bardzo silnych porywów wiatru pochodzenia konwekcyjnego

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna na noc 20/21.10, dzień 21.10 oraz noc 21/22.10.2021

W czwartek Polska znajdować się będzie pod wpływem rozległego, wielocentrycznego niżu znad Skandynawii, z ciśnieniem minimalnym nawet w okolicach 960 hPa. Już w środę sprowadził on nad Polskę bardzo ciepłą masę powietrza z południa kontynentu. Dodatkowo po obrzeżach niżu znad wybrzeża holenderskiego przez pogranicze niemiecko-duńskie i dalej w kierunku zachodniego Bałtyku i południowej Szwecji będzie szybko przemieszczać się i pogłębiać wtórny ośrodek niskiego ciśnienia. Wraz z nim szybko przemieszczać się będzie front chłodny. Nałożenie adwekcji chwiejnej masy powietrza oraz silnego przepływu, wraz ze znacznymi wartościami uskoków wiatru, będzie sprzyjać rozwojowi zjawisk konwekcyjnych. Zjawiska konwekcyjne, w tym burze, będą występować także za frontem chłodnym, w napływającej chłodnej masie powietrza.

OMÓWIENIE:

… Noc ze środy na czwartek …

W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin spodziewanych jest kilka stref z warunkami sprzyjającymi rozwojowi burz. Między innymi z tego powodu okres ważności prognozy jest wyjątkowo rozszerzony i obejmuje drugą część nocy ze środy na czwartek, czwartek oraz noc z czwartku na piątek. Aktualnie (środa wieczór) nad obszarem Niemiec obserwuje się nadal aktywne burze. Przemieszczają się one na północny wschód, a niektóre z nich z odchyleniem na wschód. Rozwinęły się ciepłej masie powietrza w obszarze przedfrontowej zbieżności wiatru. Strefa ta przemieszcza się stopniowo w kierunku Polski i w drugiej części nocy znajdzie się nad północno zachodnią Polską. Strefa ta będzie przynosić głównie przelotne opady, ale nie można wykluczyć również wystąpienia wyładowań atmosferycznych i opadów o natężeniu intensywnym, a także silnych porywów wiatru (do około 70-80 km/h).

… Czwartek …

W ciągu dnia przez Polskę przemieszczać się będzie dynamiczny front chłodny . Przed frontem oraz na jego czele zalegać będzie ciepła, chwiejna masa powietrza, a front będzie dodatkowym czynnikiem wymuszającym pionowe ruchy powietrza. Organizacji konwekcji – zarówno w formy liniowe, jak i potencjalne superkomórki burzowe o niewielkich rozmiarach – sprzyjać też będą znaczne uskoki wiatru, wzmagane dolnotroposferycznym prądem strumieniowym – na poziomie zaledwie 3 km prędkość wiatru będzie przekraczać wyraźnie 150-170 km/h (!), zaś na wysokości 5,5 km będzie to przeszło 200 km/h.

Rozwój konwekcji będzie następować więc zarówno przed frontem jak i w strefie frontu. Co istotne, bardzo nasilony przepływ powietrza będzie również czynnikiem utrudniającym silniejsze wypiętrzenie poszczególnych struktur i przy braku wystarczającego wspomagania może spowodować, że rozwijające się chmury Cumulonimbus nie we wszystkich przypadkach przyniosą wyładowania. Głównym zagrożeniem pozostaną bardzo silne porywy wiatru – na ogół będą osiągać 80-100 km/h, a nawet przekraczające 100-110 km/h. Opady nie będą poważnym zagrożeniem, ponieważ bardzo duża prędkość przemieszczania się poszczególnych stref nie będzie sprzyjać większej akumulacji opadów.

W drugiej części dnia kolejne burze mogą pojawić się na zachodzie oraz północy kraju, w strefie za frontem chłodnym – będzie tam postępować adwekcja chłodnej masy powietrza, a nadal nasilony przepływ będzie sprzyjać występowaniu porywów wiatru do około 80-90 km/h.

… Noc z czwartku na piątek …

W tylnej części niżu, po przejściu frontu chłodnego, nadal postępować będzie adwekcja chłodnej masy powietrza z północy kontynentu. Na wysokości 3 km temperatura obniży się do -12/-15°C, zaś na 5 km do około -30/-34°C. W zestawieniu z relatywnie cieplejszymi wodami Bałtyku spowoduje to rozwój chwiejnego profilu termicznego, a więc warunków sprzyjających burzom. Adwekcja tak chłodnego powietrza w środkowej troposferze będzie sprzyjać także występowaniu wyładowań atmosferycznych, szczególnie nad Bałtykiem oraz wybrzeżami morza – możliwe, że w kilku przypadkach aktywność elektryczna będzie dość duża. Burzom w dalszym ciągu będą towarzyszyć silne porywy wiatru, powyżej 80-90 km/h, a także opady drobnego gradu, krupy śnieżnej i lodowej, a w drugiej części nocy na wysoczyźnie możliwe jest pojawienie się nawet opadów mieszanych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.