Prognoza konwekcyjna na noc dzień 22.10.2021 i noc 22/23.10.2021

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 22.10.2021, godz. 08:00 CEST do 23.10.2021, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

Warunki pogodowe w Polsce kształtować ma zatoka niskiego ciśnienia wchodząca od Morza Północnego nad Morze Bałtyckie. Zatoka niskiego ciśnienia powiązana będzie z niżem przemieszczającym się w północnej części Europy. W ciągu dnia nad obszar Polski Północnej nasunie się strefa zbieżności wiatru przy której rozwiną się burze.

Prognoza konwekcyjna na dzień 22.10 i noc 22/23.10.2021.

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia…

Chwiejność termodynamiczna osiągnie niskie wartości. Parametr MLCAPE wyniesie maksymalnie ok. 100-400 j/kg. Najwyższa niestabilność wystąpi na linii wybrzeża.  Przewiduje się umiarkowane uskoki prędkościowe jak i kierunkowe wiatru. Silny przepływ powietrza powiązany z oddziaływaniem prądu strumieniowego zaowocuje szybkim przemieszczaniem się komórek burzowych. Możliwe jest łączenie się pojedynczych komórek burzowych w układy liniowe i powstanie linii szkwału. Największym zagrożeniem ze strony burz są silne porywy wiatru osiągające maksymalnie około 90 km/h. Lokalnie na linii wybrzeża nie wyklucza się porywów osiągających 100 km/h. Ze względu na stromy pionowy gradient temperatury w dolnej i środkowej troposferze możliwe są opady drobnego gradu czy krupy śnieżnej. Należy spodziewać się przelotnych, ale ulewnych opadów deszczu (suma za dobę może wynosić lokalnie ponad 20 mm). Komórki burzowe tworzyć się mogą w ciągu dnia, wieczorem oraz w nocy.

…Pozostały obszar objęty możliwością burz…

Na pozostałym obszarze burze będą mniej gwałtowne. Maksymalne porywy wiatru mogą osiągać na tym obszarze 70-80 km/h. Pojawią się, także przelotne opady deszczu o silnym natężeniu związane z chmurami Cb. Lokalnie niewykluczony jest opad drobnego gradu czy krupy śnieżnej (napływ chłodniejszej polarnej morskiej masy powietrza o dużym gradiencie pionowym temperatury).

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.