Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 30.01.2022 i noc 30/31.01.2022

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI

Ważna od 30.01.2022 godz. 07:00 CET do 31.01.2022, godz. 07:00 CET

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany z powodu ryzyka wystąpienia bardzo silnych porywów wiatru (powyżej 90-100 km/h), a także z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia trąb powietrznych.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna na dzień 30.01.2022 i noc 30/31.01.2022

Głęboki ośrodek niskiego ciśnienia powoli zacznie ulegać osłabieniu, schodząc z rejonu Bałtyku nad Litwę oraz dalej nad Białoruś. Ciśnienie w centrum niżu wzrośnie stopniowo z 965 hPa (06:00 UTC) do 985 hPa (21:00 CET). Bardzo silne porywy wiatru obecne nad naszym krajem będą stopniowo słabnąć. Z niżem związany kolejny front, tym razem będzie to chłodny front drugorzędny, który nad ranem w niedzielę szybkim tempem będzie przemieszczać się nad obszarem Polski. Ponadto nad zachodnią częścią kraju pojawi się krótka fala górna i związany z nią prąd strumieniowy, który silnie wpłynie na podwyższenie warunków kinematycznych. Cała strefa będzie przemieszczać się stopniowo z zachodu na wschód kraju. Pod wieczór pogoda na moment się uspokoi, jednak od zachodu zbliżać się będzie kolejny ośrodek niskiego ciśnienia w związku z ciągle aktywną cyrkulacją strefową (zachodnią).

OMÓWIENIE:

Rozwój chmur konwekcyjnych Cu, Cb następować będzie wzdłuż strefy drugorzędnego chłodnego frontu atmosferycznego, który w bardzo szybkim tempie przemieści się przez obszar kraju w pasie północny-zachód – południowy-wschód. Od godzin porannych prognozowana jest niewielka chwiejność termodynamiczna do 50-100 J/kg. Bardziej prawdopodobny obszar pojawienia się konwekcji generującej wyładowania atmosferyczne dotyczy częściowo centralnej, południowej i południowo-wschodniej części kraju, gdzie wystąpi silny pionowy gradient temperatury powietrza, a także niższa temperatura wierzchołków chmur oraz duże i silne wspomaganie pionowych ruchów wznoszących. Jednakże pojedynczych wyładowań nie można wykluczyć w całym obszarze niskiego prawdopodobieństwa rozwoju burz.

Szczególnie istotnym czynnikiem w generowaniu potencjalnych zjawisk burzowych, a także niewykluczone liniowych układów konwekcyjnych będą parametry kinematyczne (uskoki wiatru w warstwie 0-6 km AGL 20-40 m/s, 0-3 km AGL 15-25 m/s, 0-1 km AGL 15-20 m/s). Pojawią się także duże wartości SRH (300-400 m2/s2), które mogą sprzyjać powstawaniu lokalnych wirów mezoskalowych wbudowanych w potencjalną linię szkwału. Nie można wykluczyć powstania pojedynczych przypadków trąb powietrznych. W przypadku utworzenia się linii szkwału, porywy wiatru mogą być jeszcze silniejsze. To one będą zdecydowanie największym zagrożeniem w trakcie jutrzejszego dnia. Prędkość wiatru w takich warunkach może przekraczać 100 km/h. Oprócz silnego wiatru występować będą opady mieszane, a także opady krupy śnieżnej – lokalnie intensywne. Ze względu na duży przepływ powietrza, prawdopodobne burze w szybkim tempie będą przemieszczać się w kierunku południowym/południowo-wschodnim, dlatego sumy opadowe nie powinny być szczególnie wysokie. Opuszczanie burz poza obszar naszego kraju prognozowane jest na wczesne godziny popołudniowe.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.