Prognoza konwekcyjna na noc i dzień 05.02.2022 oraz noc 05/06.02.2022

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI

Ważna od 05.02.2022 godz. 00:00 CET do 06.02.2022, godz. 07:00 CET

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski środkowej i południowej z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru towarzyszących burzom i komórkom konwekcyjnym

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza burzowa 5/6.02.2022

Polska znajdzie się pod wpływem rozległego niżu znad Skandynawii oraz zatoki niskiego ciśnienia. W osi zatoki nocą z 4.02 na 5.02 przemieszczać się będzie front chłodny, a występowanie niewielkiej chwiejności oraz wielkoskalowego wznoszenia pozwoli na rozwój zjawisk konwekcyjnych. Za frontem napłynie masa powietrza pochodząca znad północnego Atlantyki, charakteryzująca się zwiększoną wilgotnością oraz dużym pionowym gradientem temperatury. Czynniki te pozwolą na rozwój chmur Cumulonimbus i burz.

OMÓWIENIE:

… Noc z piątku na sobotę (4/5.02) oraz sobota rano (5.02) …

Pierwszym okresem z możliwością wystąpienia burz będzie strefa frontu chłodnego – na ten okres obowiązuje 15% ryzyko oraz 1. stopień zagrożenia. Około północy wkroczy on od zachodu nad Polskę i będzie się dość szybko przemieszczać na wschód – około godz. 4 rozciągać się będzie od Gdańska po Opole, około godz. 6 od Olsztyna po Kraków, a po godz. 9-10 opuści Polskę. W strefie frontu prognozowana jest niewielka chwiejność (poniżej 100 J/kg), co jednak wraz z dynamicznymi ruchami pionowymi umożliwi rozwój chmur Cumulonimbus. W takich warunkach możliwy jest rozwój konwekcyjnych formacji liniowych – w postaci segmentów rozmieszczonych wzdłuż frontu bądź też tworzących okresami jedną bardziej rozległą linię szkwału. Wzdłuż całej linii, w zasięgu bardziej wypiętrzonych chmur Cb, możliwe będzie występowanie wyładowań atmosferycznych, chociaż aktywność elektryczna nie będzie duża, a prawdopodobieństwo wynosi do 15%. Na linii szkwału możliwe będą porywy wiatru dochodzące do 80-90 km/h, lokalnie przekraczające te wartości. Ponadto występować będą przelotne, ale intensywne opady deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej, a lokalnie drobnego gradu.

… Sobota w ciągu dnia (5.02) …

W ciągu dnia, za frontem chłodnym, postępować będzie adwekcja chwiejnej i wilgotnej masy powietrza – na ten okres obowiązuje 15% oraz 50% prawdopodobieństwo. Chwiejność może osiągnąć do 100-250 J/kg, a głównym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi burz będzie stromy gradient pionowy (przekraczający 7-8K/km) oraz silne wychłodzenie wierzchołków chmur Cumulonimbus (poniżej -30/-40°C). Dzięki temu rozwijające się komórki konwekcyjne – rozproszone bądź układające się w pasma liniowe – będą przynosić wyładowania atmosferyczne, lokalnie w nieco większej liczbie. Ponadto burzom będą towarzyszyć porywy do około 60-80km/h oraz opady krupy śnieżnej, śniegu z deszczem, a miejscami drobnego gradu. Relatywnie najkorzystniejsze warunki będą występować na obszarze wyróżnionym 50% prawdopodobieństwem wystąpienia burz, ale nie można ich wykluczyć właściwie w całym kraju. Opady i burze przemieszczać się będą na południowy wschód, stopniowo będą zanikać późnym popołudniem bądź wieczorem.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.