Prognoza konwekcyjna na dzień 18.02.2022 oraz noc 18/19.02.2022

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 18.02.2022, godz. 12:00 CET do 19.02.2022, godz. 07:00 CET

Sytuacja synoptyczna:

Od bardzo długiego czasu jesteśmy pod wpływem zachodniej cyrkulacji atlantyckiej. Mamy do czynienia z dodatnią fazą NAO, a w związku z tym z przechodzeniem licznych układów niżowych z frontami atmosferycznymi.  Niż „Eunice” w piątek w ciągu dnia przemieszczać się będzie od Wysp Brytyjskich po Morze Północne. W godzinach wieczornych wejdzie nad południową część Skandynawii. Ciśnienie atmosferyczne w jego centrum może wówczas osiągnąć ok.965 hPa. Z północnego-zachodu na południowy-wschód kraju przemieszczać się będzie chłodny front atmosferyczny. Przyniesie on w kraju burze, które miejscami mogą być gwałtowne. Ponadto w godzinach porannych w północnej części Polski zaznaczy się zokludowany front atmosferyczny na którym również pojawią się burze.

Prognoza konwekcyjna na dzień 18.02.2022 oraz noc 18/19.02.2022

Omówienie:

… Obszar objęty 2 stopniem zagrożenia…

Nad Polskę od południowego-zachodu wejdzie silny górnotroposferyczny prąd strumieniowy. Wiatr w rdzeniu prądu strumieniowego może osiągać i przekraczać nawet 300 km/h. Silny przepływ powietrza górnych warstwach troposfery będzie skutkować wysokimi wartościami uskoku wiatru w troposferze. Nałoży się na to niska chwiejność termodynamiczna (MUCAPE w przedziale 100-200 j/kg) i silne procesy wymuszające wznoszenie powietrza. Dla rozwoju burz istotniejszy będzie jednak silny przepływ powietrza w środkowej i dolnej troposferze. Uskok wiatru z warstwy od powierzchni ziemi do powierzchni izobarycznej 500 hPa przekroczy 35-40 m/s. Wskaźnik skrętności wiatru SRH 0-3 km wzdłuż chłodnego frontu atmosferycznego jak i frontu zokludowanego może osiągać i przekraczać aż 400-500 m2/s2. Porywy wiatru na wyznaczonym obszarze podczas przejścia komórek burzowych mogą osiągać 110-120 km/h, a w strefie wybrzeża aż 120-130 km/h ! Możliwe są  ponadto opady deszczu o natężeniu nawalnym, opady deszczu ze śniegiem i intensywne opady mokrego śniegu (szczególnie we wschodniej części Pomorza).  Prawdopodobne jest powstanie linii szkwału. Możliwe są przypadki trąb powietrznych.

… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia…

Podobnie jak w obszarze objętym 2 stopniem zagrożenia oddziaływać będzie tutaj silny prąd strumieniowy. Jednakże, chwiejność termodynamiczna będzie tu mniejsza, a procesy wymuszające wznoszenie powietrza słabsze. Należy zwrócić uwagę na prognozowany pionowy gradient temperatury powietrza. Na obszar objętym 2 stopniem zagrożenia będzie on znacznie większy niż w obszarze oznaczonym 1 stopniem. Mimo to pojedyncze komórki burzowe przynosić będą bardzo silne, niebezpieczne porywy wiatru- do ok.100 km/h. Nie wyklucza się utworzenia linii szkwału oraz trąb powietrznych (niskie prawdopodobieństwo).

… Pozostały obszar…

Pojawiające się w tym miejscu burze będą nieliczne i słabe. Występować mają tu pojedyncze komórki burzowe, Przynosić mogą one silniejsze opady deszczu oraz silniejsze porywy wiatru- do 80/90 km/h.

UWAGA! Wszystkich komentujących zapraszamy na nasz serwer Discord

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.