Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 07.04.2022 i noc 07/08.04.2022

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 07.04.2022, godz. 08:00 CEST do 08.04.2022, godz. 08:00 CEST


1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla zachodniej, północno-zachodniej i centralnej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia bardzo silnych porywów wiatru oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia trąb powietrznych.

Prognoza konwekcyjna na dzień 07.04.2022 i noc 07/08.04.2022

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Nad Europą mamy do czynienia z krótkotrwałym epizodem z dość silną cyrkulacją strefową. Do Polski napływa z zachodu wilgotne i niezbyt ciepłe powietrze polarne morskie. Z zachodu na wschód przemieszczają się ośrodki niżowe oraz związane z nimi systemy frontów atm. W czwartek i w nocy z czwartek na piątek na pogodę w Polsce będzie miał wpływ niż, którego ośrodek znajdzie się nad południową częścią Półwyspu Skandynawskiego. W czwartek wieczorem i w nocy z czwartku na piątek przez Polskę będzie przemieszczał się jego chłodny front atmosferyczny. Z uwagi na znaczny gradient baryczny, wzrośnie prędkość wiatru przy ziemi. Silny wiatr zaznaczy się także w środkowej i górnej części troposfery. Środkowa część Europy w nocy z czwartku na piątek znajdzie się w strefie wyjścia prądu strumieniowego, co będzie sprzyjało wielkoskalowemu wymuszaniu wznoszenia oraz powstawaniu stref opadów. Niewielka energia CAPE (100-300 J/kg) oraz liniowa strefa zbieżności wiatru na chłodnym froncie atm. przyczyni się do powstania liniowej strefy komórek konwekcyjnych, które mogą dać wyładowania atmosferyczne, zwłaszcza na północnym zachodzie Polski.

OMÓWIENIE:
Praktycznie w całej Polsce w okresie ważności prognozy nie wyklucza się lokalnych burz. Już wczesnym popołudniem część modeli sygnalizuje możliwość wystąpienia lokalnych opadów konwekcyjnych, zwłaszcza w centrum Polski. Przyczyną tego będzie wilgotna, dość chwiejna masa powietrza napływająca przez chłodnym frontem atmosferycznym do Polski. W 2-3 przypadkach nie można wykluczyć pojedynczych wyładowań atmosferycznych. Później, gdy od zachodu do Polski wejdzie chłodny front atmosferyczny, w strefie zbieżności wiatru prognozuje się uformowanie linii komórek konwekcyjnych. Nie wyklucza się uformowania 2-3 większych segmentów liniowych, ale cała formacja konwekcyjna związana z frontem ma być nieciągła. Dość spore pionowe ścinanie wiatru (do ok. 30 m/s w warstwie 0-6 km AGL i do 15-18 m/s w warstwie 0-1 km AGL) powinny zapewnić systemom komórek konwekcyjnych dość dużą trwałość. W wielu miejscach podczas przechodzenia linii komórek mogą wystąpić wyładowania atmosferyczne, zwłaszcza na zachodzie i północnym-zachodzie Polski. Znaczne wartości SRH 0-1 km i 0-3 km (odpowiednio do 300 m2/s2 i 400 m2/s2) mogą przyczyniać się do rozwoju lokalnych wirów mezoskalowych, zwłaszcza w liniowych układach konwekcyjnych. Nie wyklucza się także niewielkiej burzy superkomórkowej, choć niewielkie wartości CAPE skutecznie ograniczą ryzyko jej rozwinięcia się. W omawianych powyżej warunkach, zwłaszcza w zachodniej połowie kraju, obok lokalnie bardzo silnych porywów wiatru, może się rozwinąć kilka trąb powietrznych. Zjawiska te będą jednak na ogół słabe i krótkotrwałe. Silne, punktowo niszczące porywy wiatru, będą głównym zagrożeniem podczas burz prognozowanych w czwartek wieczorem i w nocy z czwartku na piątek w Polsce. Im bardziej na zachód, tym ryzyko groźnych zjawisk towarzyszących burzom będzie większe. Z tego powodu w zachodniej i centralnej części kraju został wydany 1. stopień zagrożenia. W drugiej części nocy z czwartku na piątek strefa opadów frontowych oraz gdzieniegdzie burz dotrze do wschodu i południowego wschodu Polski. Choć zjawiska powinny być mniej liczne niż na zachodzie, podczas przechodzenia układu liniowego nadal należy oczekiwać punktowo silnych porywów wiatru (do ok. 80-90 km/h).

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do dyskusji na temat bieżących warunków atmosferycznych w Polsce na nasz serwer Discord.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.