Prognoza konwekcyjna dla Polski na noc 20/21.02.2022, dzień 21.02.2022 i noc 21/22.02.2022

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI

Ważna od 21.02.2022 godz. 00:00 CET do 22.02.2022, godz. 07:00 CET

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru Polski zachodniej oraz całego Pomorza z powodu ryzyka wystąpienia silnych konwekcyjnych porywów wiatru (powyżej 80-90 km/h).

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na noc 20/21.02.2022, dzień 21.02.2022 i noc 21/22.02.2022

Za nami bardzo dynamiczna pogoda związana z dwoma ośrodkami niżowymi (Dudley i Eunice) przechodzącymi w obrębie kraju. A na horyzoncie kolejny Niż w związku z ciągle bardzo aktywną cyrkulacją strefową. Niż wraz z towarzyszącym mu systemem frontów atmosferycznych przejdzie w poniedziałek nad południową Szwecją oraz Bałtykiem. Jako pierwszy do naszego kraju wchodzi od zachodu front ciepły, który zaciągnie cieplejszą masę powietrza (dodatnia temperatura na powierzchni izobarycznej 850 hPa). Cieplejsze powietrze będzie wypierane przez szybko nadciągający od zachodu front chłodny, który wkroczy do zachodniej granicy Polski nad ranem. Za frontem napłynie chłodna, polarno-morska masa powietrza widoczna na tej samej powierzchni izobarycznej -7/-9°C). Bliżej powierzchni ziemi będzie cieplej, około 5°C. Pojawi się spory kontrast termiczny w dolnej troposferze. W takich warunkach będą mogły tworzyć się liczne rozproszone komórki konwekcyjne generujące wyładowania atmosferyczne.  

OMÓWIENIE:

Rozwój burz będzie możliwy zarówno na froncie chłodnym, jak i po jego przejściu. Aktualnie front znajduje się nad krajami Beneluksu (20:00 CET) i w chwili pisania prognozy generuje burze z całkiem dużą aktywnością elektryczną, jak na luty. W nocy będzie przemieszczać się on w kierunku Polski, gdzie dotrze nad ranem. W obrębie frontu pojawi się bardzo niewielka ilość energii CAPE (do 50 J/kg), która będzie jednak wspierana przez bardzo korzystne środowisko kinematyczne – wysokie wartości pionowego ścinania wiatru (DLS 0-6 km do 35 m/s, MLS 0-3 km 25-30 m/s, LLS 0-1 km do 15 m/s). Dlatego też w zachodnich regionach kraju został wydany 1. Stopień zagrożenia przed możliwymi silnymi, konwekcyjnymi porywami wiatru na czele utworzonego liniowego systemu konwekcyjnego (linii szkwału), która dotrze znad Niemiec. Potencjalna linia burz w przypadku wejścia do Polski powinna ulegać stopniowej deformacji. Ze względu na bardzo niewielką ilość lub nawet brak energii CAPE nie można wykluczyć takiego scenariusza, że do Polski wejdzie już sam front z opadami i silnym wiatrem bez burz.

Druga strefa potencjalnego rozwoju burz pojawi się za frontem chłodnym, we wspomnianej wcześniej chłodniejszej masie powietrza w dolnej i środkowej troposferze. Najkorzystniejsze środowisko do ich rozwoju obejmie zachodnią i środkową część kraju (obszar zaznaczony zwiększonym prawdopodobieństwem możliwości rozwoju burz), gdzie prognozowany jest wzrost wartości energii CAPE do 100-300 J/kg. W tych regionach pojawi się najsilniejszy pionowy gradient temperatury do 7 – 7,5°C/km. Temperatura wierzchołków chmur wyniesie -30°C. Pojawi się również spore nagromadzenie energii CAPE w dolnej warstwie troposfery 0-2 km (do 75 J/kg). Jednakże ścianie pionowe wiatru będzie znacznie słabsze. Dlatego też prognozowany jest rozwój raczej rozproszonych komórek konwekcyjnych, generujących wyładowania atmosferyczne. W przypadku tego typu burz ryzyko zagrożenia ze strony silnego wiatru będzie znacznie mniejsze, jednak dalej jest możliwe. Ponadto mogą pojawić się punktowo silne opady deszczu oraz krupy śnieżnej bądź małego gradu. Zarówno pierwsza jak i druga strefa opadów oraz burz będzie przemieszczać się z zachodu na wschód. Zanik konwekcji będzie następował w drugiej części dnia.

UWAGA! Wszystkich komentujących zapraszamy na nasz serwer Discord

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.