Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 11.05.2022 i noc 11/12.05.2022

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 11.05.2022, godz. 08:00 CEST do 12.05.2022, godz. 08:00 CEST

1.STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północno-zachodniej części kraju głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru i opadów większego gradu.

Prognoza konwekcyjna na dzień 11.05.2022 i noc 11/12.05.2022

SYTUACJA SYNOPTYCZA:
Z południowego zachodu do Polski napływa ciepłe, ale dość wilgotne i chwiejne powietrze polarne morskie. Nad Europą Środkową w wyższych partiach troposfery będzie występował dość silny zachodni i południowo-zachodni przepływ mas powietrza. W najbliższych kilkudziesięciu godzinach znajdziemy się pod wpływem quasi-stacjonarnego, pofalowanego frontu atmosferycznego związanego z niżem z ośrodkiem nad Półwyspem Skandynawskim. Warto zauważyć, że w nocy z środy na czwartek i w czwartek rano przez Polskę przejdzie ostra zatoka niżowa wraz z szybko rozwijającym się zafalowaniem na froncie. To właśnie z tym zafalowaniem będą wiązały się najpoważniejsze zmiany w pogodzie i zagrożenia meteorologicznie w Europie Środkowej w ciągu kolejnych dwóch dni.

OMÓWIENIE:

… obszar objęty możliwością burz i 1. stopniem zagrożenia …
CAPE na poziomie do 600-800 J/kg w połączeniu z umiarkowanie silnym pionowym ścinaniem wiatru (DLS, MLS i LLS odpowiednio do ok. 20-25 m/s, 15-20 m/s i 8-15 m/s) może przyczynić się do powstania kilku dość dobrze zorganizowanych i trwałych, choć niezbyt rozbudowanych systemów burzowych. Czynnikiem ograniczającym rozwój konwekcji będzie raczej niewielkie quasi-geostroficzne wymuszanie wznoszenia. Te głównie powinno zaznaczyć się w północnej i zachodniej części kraju, w szczególności w drugiej części nocy z środy na czwartek. W ciągu okresu ważności prognozy układy burzowe będą rozproszone lub wręcz izolowane i mogą przybierać postać niewielkich superkomórek lub małych układów wielokomórkowych. Nie wyklucza się niewielkich formacji liniowych. Bardziej zmasowane wystąpienie komórek burzowych, a być może nieco większego liniowego systemu konwekcyjnego, prognozuje się na drugą część nocy z środy na czwartek w północno-zachodniej części kraju, gdy nadejdzie dynamicznie rozwijające się zafalowanie na froncie. Głównym zagrożeniem podczas burz będą silne (punktowo bardzo silne) porywy wiatru o prędkości przekraczającej nawet 90 km/h. Największe ich ryzyko wystąpienia będzie na północnym zachodzie kraju. Ponadto w burzach superkomórkowych może wystąpić grad o średnicy do ok. 2-3 cm. Rozwojowi superkomórek będzie sprzyjać umiarkowanie wysoka wartość SRH 0-3 km AGL – do ok. 150-200 m2/s2. Burze będą przesuwać się dość szybko, stąd nie przewidujemy silnych i długotrwałych opadów powodujących podtopienia. Należy zwrócić uwagę, że największe prawdopodobieństwo burz na obszarze objętym możliwością i stopniem zagrożenia będzie późnym popołudniem oraz w trakcie nocy z środy na czwartek.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.