Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 13.05.2022 i noc 13/14.05.2022

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 13.05.2022 godz. 08:00 CEST do 14.05.2022, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZA:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 13.05.2022 i noc 13/14.05.2022

Za rozległym chłodnym frontem atmosferycznym dopłynęło do Polski chłodniejsze powietrze pochodzenia polarno-morskiego. Na północy Starego Kontynentu wędrują ośrodki i zatoki niżowe. Dominuje cyrkulacja strefowa z wyraźnie meandrującym prądem strumieniowym w górnej troposferze. W piątek podczas pierwszej części dnia fala frontowa, obecna będzie jeszcze na południu kraju na pograniczu Polski, Słowacji i Czech, a następie opuści nasz kraj i przesunie się dalej w kierunku południowo-wschodnim.

OMÓWIENIE:

Wraz z napływem świeżej i chłodniejszej masy powietrza pojawi się niewielka chwiejność w atmosferze (na przeważającym obszarze Polski maksymalnie 100-200 J/kg). Nieco większa niestabilność atmosfery prognozowana jest na południu Polski, gdzie będzie kilka stopni cieplej – maksymalna wartość energii MUCAPE może wzrosnąć lokalnie powyżej 300-400 J/kg. W dalszym ciągu utrzymywać się będzie wzmożony przepływ powietrza związany z meandrującym prądem strumieniowym. W związku z tym nad naszym krajem będą występować umiarkowane oraz silne uskoki wiatru o prędkościach (w warstwie 0-6 km do 20-25 m/s, oraz warstwie 0-3 km około 10-15 m/s). Ścinanie wiatru w znacznym stopniu będzie napędzać i wspomagać rozwój z reguły słabej i płytkiej, ale trwałej konwekcji z przelotnymi opadami deszczu nad sporą częścią kraju. W miejscach przy większym nagromadzeniu energii CAPE oraz dostatecznej wilgoci może lokalnie zagrzmieć, jednak szanse na rozwój burz będą niewielkie.

Nieco większe zagrożenie burzami pojawi się w piątek na południu kraju, szczególnie nad obszarami górskimi. Tutaj większa chwiejność atmosfery połączona w orograficznym wymuszaniem powietrza, większą wilgotnością względną na poziomie 700 hPa oraz niskim poziomem kondensacji będzie sprzyjać organizacji burz o słabym bądź umiarkowanym natężeniu. Głównym zagrożeniem ze strony burz z racji specyfiki terenu będą przede wszystkim wyładowania atmosferyczne oraz silne porywy wiatru, a w mniejszym stopniu intensywne opady deszczu oraz opady małego gradu. Główna aktywność zjawisk przewidywana jest na godziny popołudniowe, natomiast zanik konwekcji oraz ewentualnych burz spodziewany jest we wczesnych godzinach wieczornych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.