Prognoza konwekcyjna na 25.05.2022 i noc 25/26.05.2022

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 25.05.2022 godz. 10:40 CEST do 26.05.2022, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZA:

Polska pozostaje w zasięgu wielocentrycznego niżu znad Europy północno zachodniej. Przez Polskę przebiega strefa pofalowanego, a na krańcach północnych częściowo zokludowanego frontu atmosferycznego – w ciągu dnia przesuwać się będzie powoli na wschód/północny wschód. Zarówno przed jak i za strefą frontową napływać będzie powietrze polarne morskie, ze stratyfikacją chwiejną, umożliwiającą rozwój chmur konwekcyjnych.

OMÓWIENIE:

Prognoza na dzień 25.05.2022 i noc 25/26.05.2022

Największe prawdopodobieństwo rozwoju burz dotyczy Polski północno wschodniej (wschodnie Mazowsze, Podlasie, Lubelszczyzna), gdzie burze będą się rozwijać na lokalnych zbieżnościach wiatru przed strefą frontową. Głównym zjawiskiem towarzyszącym będą okresowo dość intensywne opady deszczu, do około 10-20mm, a lokalnie nieco więcej, szczególnie w przypadku przejścia kilku komórek nad jedną lokalizacją. Miejscami mogą wystąpić porywy wiatru do około 65-75km/h oraz drobny grad.

Za strefą frontową największe szanse na burze są prognozowane głównie nad Wielkopolską i Ziemią Lubuską oraz częściowo nad innymi województwami zgodnie z obszarem na mapie. Burze mogą tutaj tworzyć niewielkie pasma wielokomórkowe, przemieszczające się stopniowo z zachodu na wschód. Wieczorem ich aktywność będzie się zmniejszać i zanikać – a do tego czasu prawdopodobnie dotrą w rejony Polski centralnej. Burze na tym obszarze będą przynosić opady drobnego gradu oraz przelotne, ale dość intensywne opady deszczu do około 10-20mm, a punktowo także porywy wiatru około 65-75km/h.

Najmniejsze prawdopodobieństwo burz dotyczy obszaru od Warmii przez zachodnie Mazowsze, woj. łódzkie, zachodnią cz. świętokrzyskiego oraz małopolskiego po Śląsk Górny i Opolski. Przez większość dnia będą tu zalegać chmury warstwowe z ciągłymi opadami deszczu, jednak nie można wykluczyć także mało aktywnych burz wbudowanych w strefy opadów ciągłych. Po ustąpieniu opadów mogą tu jednak dotrzeć zanikające burze z zachodu kraju.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.