Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 16.06.2022 i noc 16/17.06.2022

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 16.06.2022 godz. 08:00 CEST do 17.06.2022, godz. 08:00 CEST

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru Polski południowej z powodu ryzyka wystąpienia intensywnych opadów deszczu, opadów gradu o średnicy 2-3 cm, a także punktowo silnych porywów wiatru

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 16.06.2022 i noc 16/17.06.2022

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Sytuację synoptyczną nad Polską kształtuje obecność dwóch różnych mas powietrza. Nad środkową Europą i południową Polską znajdzie się ciepła i chwiejna masa powietrza, która w czwartek spowoduje rozwój burz w tej części kraju, natomiast na północy napływa w dalszym ciągu chłodna polarno-morska masa powietrza (na mapach synoptycznych dla powierzchni izobarycznej 850 hPa można zauważyć spory kontrast pomiędzy temperaturą na północy i na południu kraju). Rozwój burz napędzany będzie obecnością przyziemnego ośrodka niskiego ciśnienia oraz lokalnymi strefami konwergencji wiatru.

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia…

Na południu kraju prognozowany jest potencjał do rozwoju aktywnych i umiarkowanie silnych oraz silnych burz. Na obszarze objętym 1 stopniem zagrożenia spodziewany jest wzrost energii CAPE powyżej 1000 J/kg, który wraz ze sporą zasobnością pary wodnej w atmosferze (mixing ratio około 10 g/kg) przyczyni się do rozwoju zjawisk burzowych w strefach zbieżności wiatru. Maksymalna wodność troposfery wyniesie około 30 mm, zwiększając tym samym szanse na obfite opady deszczu. Warunki kinematyczne będą umiarkowane, jednak sprzyjające formowaniu się układów wielokomórkowych (uskoki wiatru w warstwie 0-6 km około 15 m/s, 0-3 km również 15 m/s). Miejscami na południu kraju uskoki mogą być podwyższone do 20 m/s, wraz z podwyższonym parametrem SRH 0-3 km powyżej 200-250 m2/s2.

Inicjacja konwekcji burzowej nastąpi najprawdopodobniej w południowo-zachodniej części kraju na Dolnym Śląsku, skąd strefa burz będzie przemieszczać się dalej na wschód naszego kraju. W międzyczasie może dochodzić do rozbudowywania się burz bliżej południowo-centralnej części Polski, a tam zjawiska z uwagi na dogodne warunki kinematyczne będą mogły formować się i łączyć w układy wielokomórkowe. Z tego samego powodu nie wyklucza się rozwoju pojedynczych burz superkomórkowych, szczególnie przed główną strefą. Głównym zagrożeniem podczas burz oprócz aktywności elektrycznej, będą intensywne opady deszczu mogące lokalnie powodować zalania i podtopienia, opady gradu o średnicy około 2-3 cm oraz punktowo silne porywy wiatru. Cała strefa opadów i burz będzie przemieszczać się z zachodu na wschód lub z nieznacznym odchyleniem na południowy-wschód.

…Pozostały obszar objęty możliwością burz…

Na pozostałym obszarze kraju warunki do rozwoju burz będą ograniczone w dużej mierze przez wysoki oraz bardzo wysoki poziom kondensacji, oraz mniejszą zasobność wilgoci w troposferze (szczególnie na zachodzie kraju), choć nie można wykluczyć w tych miejscach lokalnego przebicia i rozwoju pojedynczych burz lub inicjacji w późniejszej porze dnia. W Polsce północno-wschodniej pojawią się nieco większe szanse do rozwoju konwekcji i burz, jednak w zupełnie innej chłodnej masie powietrza, a także środowisku o dużo mniejszej niestabilności powietrza. Powstałe burze powinny cechować się znacznie mniejszą siłą i aktywnością, aniżeli zjawiska powstałe na południu kraju.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.