Prognoza konwekcyjna na dzień 19.06.2022 i noc 19/20.06.2022

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 19.06.2022 godz. 09:00 CEST do 20.06.2022, godz. 08:00 CEST

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru Polski północnej z powodu ryzyka wystąpienia intensywnych opadów deszczu, opadów dużego gradu, a także punktowo silnych porywów wiatru oraz trąb powietrznych

UWAGA! Prognoza może być aktualizowana!

Prognoza konwekcyjna na dzień 19.06.2022 i noc 19/20.06.2022

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska znajdować się będzie w zasięgu wielocentrycznego niżu znad Skandynawii oraz związanym z nim pofalowanym chłodnym frontem atmosferycznym, wraz z płytkimi ośrodkami niżowymi przemieszczającymi się wzdłuż niego. Dużą rolę odegra silny prąd strumieniowy w górnej i środkowej troposferze, który napędzany będzie bardzo dużym gradientem termicznym – o ile masa powietrza nad większością kraju charakteryzować się będzie temperaturą na wysokości izobarycznej 850 hPa rzędu 16-22°C, to z północnego zachodu napływać zacznie znacznie zimniejsza masa powietrza polarnego morskiego, z temperaturą zaledwie 2-4°C.

OMÓWIENIE:

... Dzień 19.06.2022 …

W ciągu dnia na zdecydowanej większości obszaru burze nie są prognozowane – jedyne ryzyko obejmuje wody Morza Bałtyckiego oraz obszar bezpośrednio wzdłuż wybrzeża. Burze mogą być wbudowane w zachmurzenie warstwowe związane z frontem, a głównym zjawiskiem towarzyszącym będą intensywne opady deszczu.

... Godziny wieczorno-nocne …

Wieczorem oraz w nocy, wraz z poprawą warunków termodynamicznych oraz przesuwaniem się zafalowania, burze prawdopodobnie rozwiną się nad północnymi województwami (najprawdopodobniej nad woj.pomorskim), a być może także bardziej w głębi Polski północnej. Co ważne, spora część z nich może się rozwinąć dzięki energii chwiejności z uniesienia (i to znacznych wartości, przekraczających , przy istnieniu warstw stabilnych w dolnej troposferze. Im dalej na południe, tym większa jest szansa na rozwój burz izolowanych, natomiast w północnej części obszaru burze będą się łączyć w formacje wielokomórkowe, a być może utworzą linię szkwału. Prawdopodobny jest też rozwój burz superkomórkowych. Głównymi zagrożeniami, które będą nieść burze w tej fazie, będą intensywne opady deszczu (około 20-40mm i więcej), opady gradu (w przypadku superkomórek również dużego, punktowo nawet 3-5cm średnicy i nieco więcej) oraz silne porywy wiatru (rzędu 75-90km/h, jednak w północnej części obszaru to ryzyko będzie ograniczane przez warstwy stabilne w dolnej troposferze).

… Druga część nocy i godziny poranne …

W drugiej części nocy bądź nad ranem od strony Niemiec prognozowane jest wejście kolejnego zafalowania, wraz z którym może się przesuwać mezoskalowy układ konwekcyjny. Prawdopodobnie przemieszczać się będzie od woj. lubuskiego przez wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, po północną część Mazowsza i południe warmińsko-mazurskiego oraz Podlasie, przy czym do końca wartości prognozy powinien osiągnąć okolice południków 17-19°E. Stwarzać będzie zagrożenie głównie silnymi opadami deszczu (rzędu 25-50mm) oraz silnymi porywami wiatru (około 80-100km/h, punktowo więcej). W południowej części układu możliwe jest wystąpienie superkomórek, które będą dodatkowo przynosić opady gradu, także znacznej średnicy. Nie można także wykluczyć trąb powietrznych, w fazoryzowanej postaci tornad szkwałowych – szanse na takie zjawiska nie są jednak wysokie. Układ prawdopodobnie pozostanie aktywny w ciągu dnia, przemieszczając się dalej na wschód.

UWAGA! Prognoza może być aktualizowana!

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.