Prognoza konwekcyjna na dzień 01.07.2022 i noc 01.07/02.07.2022

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 01.07.2022, godz. 08:00 CEST do 02.07.2022, godz. 08:00 CEST

2. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany ze względu na możliwość wystąpienia niszczących porywów wiatru, ulewnych opadów deszczu oraz opadów dużego gradu, a w mniejszym stopniu ze względu na ryzyko trąby powietrznej.

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany ze względu na możliwość wystąpienia bardzo silnych porywów wiatru, ulewnych opadów deszczu, a w mniejszym stopniu ze względu na opady gradu i możliwość trąby powietrznej

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W piątek nad Polskę napłynie gorąca zwrotnikowa masa powietrza o cechach morskich. Na wysokości powierzchni izobarycznej 850 hPa temperatura powietrza osiągać będzie i przekraczać aż 20 st.C. Z zachodu na wschód kraju przemieszczać się będzie chłodny front atmosferyczny, który zacznie wypierać gorącą zwrotnikową mase powietrza. W północnej części kraju przemieszczać się będzie płytki niż baryczny powstały z zafalowania.

Prognoza konwekcyjna na 01.07.2022 i noc 01/02.07.2022

OMÓWIENIE:

Insolacja, silne ruchy wznoszące powietrza i duży gradient pionowy temperatury zainicjują proces konwekcji. Chwiejność atmosferyczna osiągnie wysokie, a miejscami bardzo wysokie wartości. Wskaźnik MLCAPE wzdłuż frontu może osiągać 3000-3500 j/kg, a Lifted Index wskazywać na -7/-9 st.C. Wzdłuż chłodnego frontu atmosferycznego
prognozowane są umiarkowane, a miejscami silne uskoki prędkościowe jak i kierunkowe wiatru. Pionowe ścinanie wiatru z warstwy 0-6 km może osiągać i przekraczać ok.20 m/s, a z warstwy 0-3 km 15-20 m/s.
Wskaźnik SRH 0-3 km wyniesie maksymalnie 200-300 m2/s2. Największą skrętność burzową przewiduje się w północnej części kraju w obrębie zafalowania w okolicy centrum niżu barycznego. Przed frontem wysoce prawdopodobne jest utworzenie się wielu superkomórek burzowych niosących niebezpieczne zjawiska atmosferyczne. Niewykluczony jest rozwój w pełni wykształconej mezocyklonalnej trąby powietrznej. Wyliczenia modeli numerycznych zgodnie wskazują na możliwośc utworzenia się rozległego układu burzowego w formie MCS przemieszczającego się przez północny-zachód kraju. Na czele układu możliwe jest powstanie sygnatury radarowej bow echo. Mogą być z nim związane silne, niszczące porywy wiatru występujące na dużym obszarze. W obszarze objętym 2 stopniem zagrożenia możliwe są bardzo silne porywy wiatru o prędkości dochodzącej do ok. 100-120 km/h, opady dużego gradu (do 5-6 cm średnicy) jak i ulewne opady deszczu (do 50 mm w kilkadziesiąt minut). Na zachodzie i w centrum kraju burze rozwijać się mają w ciągu dnia jak i wieczorem. W godzinach nocnych front atmosferyczny z burzami przesunie się na wschód (obszar objęty 1 stopniem zagrożenia jak i pozostały obszar). W godzinach nocnych potencjał do wystąpienia niszczących zjawisk atmosferycznych będzie mniejszy. Mimo to w miejscu objętym 1 stopniem ostrzeżenia mogą pojawić się silne i bardzo silne porywy wiatru do ok.90 km/h, ulewne opady deszczu (do 20 mm) jak i grad (do 2-3 cm średnicy). Częściowo za silne porywy wiatru może odpowiadać przemieszczająca się z zachodu na wschód granica odpływu (Outflow Boundary).

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.