Prognoza konwekcyjna na dzień 30.06.2022 i noc 30.06/01.07.2022

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI – AKTUALIZACJA
Ważna od 30.06.2022, godz. 15:30 CEST do 01.07.2022, godz. 08:00 CEST

2. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla pasa od Polski północnej przez centrum kraju po Śląsk oraz dla obszarów górskich Sudetów i znacznej części polskich Karpat, głównie przed silnymi opadami deszczu prowadzącymi do podtopień i zalań, a także przed opadami dużego gradu i silnymi porywami wiatru. Na terenach podgórskich i górskich możliwe wystąpienie lokalnej powodzi błyskawicznej.

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszarów otaczających 2. stopień zagrożenia z uwagi na niepewność prognozy, głównie przed silnymi opadami deszczu, opadami dużego gradu oraz silnymi porywami wiatru

Prognoza na 30.06.2022 i noc 30.06/01.07.2022

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska znajduje się się w obszarze słabogradientowym, a falujący front atmosferyczny, który od kilku dni stacjonuje w okolicach Polski (bądź nad krajem) znajduje się w rejonie zachodniej granicy kraju. Na wysokości izobarycznej 850 hPa temperatura powietrza sięga aktualnie 18-20°C. Obserwowany jest także rozwój lokalnych zbieżności wiatru, na których akumuluje się wilgoć i następuje rozwój chmur kłębiastych.

OMÓWIENIE:

Masa powietrza zalegająca nad Polską charakteryzuje się bardzo dużą, a miejscami wręcz ekstremalną chwiejnością termodynamiczną. Według danych sondażowych z godz. 12UTC (14 LT) chwiejność SBCAPE osiąga aż 3838 J/kg w Legionowie oraz aż 3540 J/kg w Tarnowie. W przypadku Tarnowa obserwowane są jednak bardzo niskie wartości uskoków wiatru, a więc powstające burze mimo, że mogą mieć bardzo gwałtowny przebieg, nie będą tworzyć trwałych struktur. Nieco groźniej wygląda sytuacja na Mazowszu, gdzie ekstremalnej chwiejności towarzyszą uskoki wiatru w warstwie 0-6km podwyższone do ok.12m/s, aczkolwiek sam rozwój burz może być ograniczany. Obserwowany jest tam także wyraźny skręt wiatru w dolnej troposferze. Warunki te będą sprzyjać rozwojowi silnych burz pulsacyjnych, a także burz superkomórkowych (faworyzowane są superkomórki prawoskrętne). Korzystniejsze warunki kinematyczne obserwowane są w zachodniej i północnej części kraju, gdzie burze przyjmować mogą trwalsze formy, w formie klastrów lub być może na północy kraju także układu MCS. Uskoki w warstwie 0-3km przekraczają tam 10m/s, a w warstwie 0-6km – 15m/s.

Potencjalnie gwałtowne burze mogą więc wystąpić dziś właściwie w całym kraju. Warunki sprzyjać będą silnym opadom deszczu (rzędu 40-70mm i więcej), prowadzących do lokalnych zalań i powodzi błyskawicznych – obserwowane wartości wodności atmosfery sięgają 40-45mm. Burzom mogą towarzyszyć także silne i bardzo silne porywy wiatru, przekraczające nawet 100km/h. Co ważne, silne porywy wiatru mogą wystąpić także w pewnym oddaleniu od burz i będą związane ze strefami odpływu (outflow boundary). Ekstremalna chwiejność i możliwość rozwoju superkomórek może doprowadzić do wystąpienia opadów dużego lub bardzo dużego gradu (nawet 4-7cm średnicy), jednak mogą być to nieliczne przypadki. Aktywność burzowa największa będzie późnym popołudniem i w pierwszej części nocy, a następnie będzie się zmiejszać.

Uwaga, na części obszaru stopień 2. występuje z obniżonym prawdopodobieństwem. Oznacza to ograniczone ryzyko rozwoju burz, jednak w przypadku ich powstania oczekiwane są gwałtowne zjawiska meteorologiczne. Proszę obserwować aktualne ostrzeżenia wydawane w systemie SkyPredict.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.