Prognoza konwekcyjna na dzień 05.07.2022 i noc 05/06.07.2022

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 05.07.2022 godz. 08:00 CEST do 06.07.2022, godz. 08:00 CEST

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany na obszar województw południowych i południowo wschodnich ze względu na możliwość wystąpienia ulewnych opadów deszczu towarzyszącym burzom, a na krańcach południowo wschodnich także ze względu na ryzyko silnych porywów wiatru

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza na 05.07.2022 i noc 05/06.07.2022

We wtorek znaczna część kraju będzie pod wpływem rozległego niżu znad Skandynawii oraz związanego z nim chłodnego, pofalowanego frontu atmosferycznego. Wzdłuż frontu z południowego zachodu na północny wschód przemieszczać się będą płytkie ośrodki niżowe. Od zachodu pogodę stopniowo będzie coraz wyraźniej kształtować klin wyżu znad wschodniego Atlantyku. W godzinach wieczorno-nocnych na północy kraju zaznaczy się także wpływ kolejnego frontu chłodnego, przemieszczającego się po obrzeżach wspomnianego wyżu.

OMÓWIENIE:

… Polska południowa i wschodnia…

Na większości tego obszaru burze będą się pojawiać w postaci niezbyt aktywnych struktur wielokomórkowych bądź pojedynczych burz wbudowanych w zachmurzenie warstwowe i opady wielkoskalowe, a prawdopodobieństwo ich rozwoju będzie wzrastać im dalej na południe i wschód. Głównymi zjawiskami towarzyszącymi będą silne opady deszczu, które mogą przekraczać 30mm, aczkolwiek będą się na to nakładać opady wielkoskalowe, przez co wskazanie sum opadów związanych tylko z potencjalnymi burzami będzie trudne.

Nieco większe ryzyko burz wystąpi po południowo wschodniej stronie frontu, na obszarze wskazanym przez 50-procentowe ryzyko wystąpienia burz – tam burze mogą być nieco liczniejsze oraz aktywniejsze. Głównymi zagrożeniami pozostaną intensywne opady deszczu, rzędu 20-30mm i więcej, a także w kilku przypadkach silne porywy wiatru, przekraczające około 70-80km/h. Burze będą się przemieszczać na północny wschód, mogą pozostać aktywne także nocą.

... Polska północno zachodnia …

Na tym obszarze nieliczne, izolowane chmury Cb będą mogły się pojawić w godzinach nocnych i będą związane z kolejną zatoką niskiego ciśnienia i frontem. Miejscami chmury Cb mogą przynieść wyładowania atmosferyczne, poza tym nie będą towarzyszyć im groźne zjawiska meteorologiczne – opady nie powinny przekraczać kilku-kilkunastu milimetrów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.