Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 29.07.2022 i noc 29/30.07.2022

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 29.07.2022, godz. 08:00 CEST do 30.07.2022, godz. 08:00 CEST

Prognoza konwekcyjna na dzień 29.07.2022 i noc 29/30.07.2022

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej części kraju głównie z powodu ryzyka wystąpienia nawalnych opadów deszczu oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Polska jest w zasięgu rozległego wyżu znad Płw. Skandynawskiego, który odsuwa się stopniowo na północ. Nad zachodnią częścią Europy z zachodu na wschód przemieszcza się dość płytka dolina fali górnej. Na wschód od tej doliny powstanie niewielki ośrodek niskiego ciśnienia, który w sobotę znajdzie się nad Polską i przyniesie tu obfite opady deszczu w znacznej części pochodzenia konwekcyjnego. Prognozowany jest niewielki gradient baryczny oraz niewielkie prędkości wiatru niemal w całym pionowym profilu troposfery. Masa powietrza, która w piątek po południu napłynie nad południową część kraju będzie ciepła, ale zarazem bardzo wilgotna.

OMÓWIENIE:

… południe Polski …
W godzinach popołudniowych w południowej części kraju rozwinie się strefa energii CAPE o wartościach 500-1000 J/kg. Będzie występowało niewielkie lub umiarkowanie silne pionowe ścinanie wiatru (DLS do 15-18 m/s, MLS do ok. 14-16 m/s) oraz SRH 0-3 km AGL o wartościach do ok. 200-250 m2/s2. Zachmurzenie początkowo będzie umiarkowane, a miejscami duże, co może ograniczyć potencjał do rozwoju groźnych zjawisk. Niemniej jednak już wczesnym popołudniem mogą pojawić się pierwsze dość silne komórki burzowe, lokalnie o cechach superkomórek burzowych.

Pod wieczór komórki burzowe mogą połączyć się w większy układ konwekcyjny. Powolny ruch układów burzowych oraz duża wartość PW (do 35-40 mm) sprawią, że najważniejszym zagrożeniem podczas występowania burz będą nawalne i długotrwałe opady deszczu. Lokalnie sumy opadów w kilka godzin mogą znacznie przekroczyć 50-60 mm, co będzie wiązało się z ryzykiem wystąpienia powodzi błyskawicznych, zwłaszcza na terenach górskich i podgórskich oraz silnie zurbanizowanych. W ciągu dnia dodatkowym, choć mniejszym zagrożeniem będą punktowe uderzenia silnego wiatru, które mogą się rozwinąć na skutek występowania większych niedosytów wilgoci w warstwie granicznej atmosfery. W nocy strefa burz i intensywnych opadów deszczu będzie stopniowo przesuwać się ku północy i do sobotniego ranka zjawiska mogą występować także w pasie od woj. dolnośląskiego przez woj. łódzkie po południe woj. lubelskiego. W sobotę prognozowany jest jeszcze większy potencjał do występowania burz z wyjątkowo obfitymi opadami deszczu, zwłaszcza na południu i południowym wschodzie Polski.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.