Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 30.07.2022 i noc 30/31.07.2022

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 30.07.2022, godz. 08:00 CEST do 31.07.2022, godz. 08:00 CEST

Prognoza konwekcyjna na dzień 30.07.2022 i noc 30/31.07.2022

2. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-wschodniej części kraju głównie z powodu ryzyka wystąpienia nawalnych opadów deszczu oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia trąb powietrznych i silnych porywów wiatru.

1. STOPIEŃ  ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej, centralnej i częściowo wschodniej części kraju głównie z powodu ryzyka wystąpienia nawalnych opadów deszczu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
W okresie ważności prognozy płytka dolina fali górnej znad rejonu Niemiec będzie się przemieszczała na wschód i dotrze do Polski. Nad naszym krajem powstanie niewielki, ale bardzo aktywny ośrodek niskiego ciśnienia. Dodatkowo w środkowej troposferze z doliny fali górnej rozwinie się niewielki niż odcięcia. Do południowej i wschodniej części Polski napłynie bardzo ciepłe i wilgotne powietrzne zwrotnikowe. Powietrze to będzie utrzymywało się tam przez co najmniej kilkanaście godzin. W jego obrębie będzie występowała umiarkowanie duża energia CAPE (przeważnie do 400-700 J/kg, a na południu Polski do ok. 1200 J/kg). Silne wymuszanie wznoszenia w środkowej troposferze oraz nieznacznie podwyższone wartości wskaźników kinematycznych będą sprzyjać dość trwałym burzom wielokomórkowym z ulewnymi opadami deszczu.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1. i 2. stopniem zagrożenia …
Zdecydowanie największe ryzyko groźnych zjawisk burzowych w okresie ważności prognozy spodziewane jest na południu i południowym wschodzie Polski, zwłaszcza w woj. małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim. Na terenie tych województw energia CAPE osiągnie wartości z przedziału 800-1400 J/kg. Na północ i zachód od tych województw CAPE wzrośnie do ok. 500 J/kg. Pionowe ścinanie wiatru DLS i MLS ma z kolei sięgać 12-20 m/s. Pojawią się znaczne wartości SRH 0-3 i 0-1 km AGL (odpowiednio do 400 m2/s2 i 250 m2/s2). Wartość PW osiągnie zaś 36-42 mm. Na skutek utworzenia się niżu odcięcia pojawi się także silne wymuszanie wznoszenia powietrza.

W okresie ważności prognozy oczekiwany jest rozwój licznych, dość trwałych i wolno przemieszczających burz wielokomórkowych oraz niewielkich superkomórek burzowych. Sporym zagrożeniem mogą być układy wielokomórkowe o wstecznej propagacji (back-building). Takie systemy burzowe mogą punktowo przynosić kilkugodzinne sumy opadowe o rzadko notowanych w Polsce wartościach (80 mm i więcej!). Szczególnie spore zagrożenie ze strony tego typu systemów konwekcyjnych może być w strefie graniczącej od wschodu z obszarem opadów wielkoskalowych, gdzie ciepłe i wilgotne powietrze będzie przemieszczać się w kierunku ośrodka niżowego. Liczne i silne burze prognozowane są również w polskiej części Karpat i Przedgórza Karpackiego, zwłaszcza w woj. małopolskim i podkarpackim, gdzie ich największa aktywność prognozowana jest  na godziny popołudniowe. Obok nawalnych opadów powodujących silne podtopienia, a nawet powodzie błyskawiczne, mogą także wystąpić takie zjawiska jak punktowe uderzenia porywistego wiatru (prędkość w porywach do ok. 80-90 km/h), a w pasie od woj. śląskiego przez woj. małopolskie i świętokrzyskie 2-3 niezbyt silne mezocyklonalne trąby powietrzne. W woj. podkarpackim i we wschodniej części woj. małopolskiego najsilniejszym burzom (zwłaszcza tym o charakterze superkomórek) może dodatkowo towarzyszyć grad o średnicy do ok. 2,5 cm.

W nocy z soboty na niedzielę strefa burz przesunie się w stronę centrum kraju. Co prawda burz będzie mniej i powinny być mniej aktywne elektrycznie, ale nadal mogą miejscami sprowadzać nawalne opady deszczu powodujące liczne podtopienia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.