Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 16.08.2022 i noc 16/17.08.2022

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 16.08.2022, godz. 08:00 CEST do 17.08.2022, godz. 08:00 CEST

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowego wschodu, południa, centrum i północnego zachodu Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia nawalnych opadów deszczu, punktowo bardzo silnych porywów wiatru i z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna na dzień 16.08.2022 i noc 16/17.08.2022

Polska nadal pozostaje pod wpływem bardzo ciepłej, lecz wilgotnej i chwiejnej masy powietrza polarnego morskiego. Zasadniczy wpływ na pogodę w Europie Środkowej wciąż będzie miał potężny wyż znad Rosji. Nad naszym regionem pojawi się jednak płytka, ale dość rozległa bruzda niskiego ciśnienia. W dalszym ciągu będzie utrzymywał się niewielki gradient ciśnienia atmosferycznego i słaby wiatr w praktycznie w całym pionowym profilu troposfery. Niewielkie wartości pionowego ścinania wiatru w połączeniu z umiarkowanie wysoką wartością CAPE w wielu miejscach przyniosą krótkotrwałe, ale punktowo silne burze.

OMÓWIENIE:

… Obszar 1. stopniem zagrożenia …
Warunki rozwoju burz będą zbliżone do tych, które panowały w poniedziałek. Prognozowana jest zatem umiarkowanie duża wartość energii CAPE (do 1200-1600 J/kg) oraz znaczne wartości PW (do 38-45 mm). Wartości wskaźników kinematycznych będą niewielkie (DLS i MLS w prawie całym kraju poniżej 10 m/s). W godzinach popołudniowych pod wpływem wygrzania dolnych warstw troposfery i lokalnych stref zbieżności wiatru zaczną rozwijać się rozproszone komórki burzowe, które mogą łączyć się w większe klastry burz. Najbardziej intensywny rozwój zjawisk związanych z głęboką i wilgotną formą konwekcji ponownie przypadnie na późne popołudnie. Burze na ogół będą krótkotrwałe i niezorganizowane, choć w niektórych regionach kraju mogą rozwinąć się bardziej trwałe układy. Głównym zagrożeniem (zwłaszcza w burzach wielokomórkowych) będą silne opady deszczu, których godzinowa suma na skutek wolnego przemieszczania się i dużego nagromadzenia się pary wodnej w atmosferze w kilkunastu przypadkach może wynieść do ok. 50 mm, co z kolei będzie się wiązało z występowaniem lokalnych podtopień. Ponadto w związku z trybem konwekcji (występowanie burz pulsacyjnych) prognozuje się podwyższone ryzyko występowania zjawisk downburst / microburst z wiatrem w porywach do ok. 80-100 km/h, a w kilku przypadkach dodatkowo może wystąpić opad gradu o średnicy do ok. 2-2,5 cm. Pod wieczór burze będą stopniowo wytracać swoją aktywność, choć w niektórych regionach zjawiska te mogą utrzymywać się do późnych godzin nocnych.

… Pozostała część kraju objęta możliwością rozwoju burz …
Energia CAPE będzie mniejsza niż na obszarze objętym 1. stopniem zagrożenia, niemniej jednak w miejscach występowania lokalnych zbieżności wiatru może dojść do rozwoju głębokiej konwekcji. Komórek burzowych powinno być jednak wyraźnie mniej w porównaniu do strefy 1. stopnia zagrożenia. Ryzyko gwałtownych zjawisk będzie marginalne, a największym zagrożeniem mogą być silne opady deszczu (do ok. 30 mm) powodujące w kilku przypadkach podtopienia. Z uwagi na mniejszą wartość CAPE ryzyko punktowych uderzeń porywistego wiatru oraz opadów dużego gradu także będzie mocno ograniczone. Najbardziej intensywny rozwój burz w tej części kraju również nastąpi po południu, a pod wieczór i w pierwszej części nocy burze zaczną zanikać.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.