Prognoza konwekcyjna na dzień 17.08.2022 i noc 17/18.08.2022

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 17.08.2022, godz. 08:15 CEST do 18.08.2022, godz. 08:00 CEST

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części Polski południowo wschodniej z powodu ryzyka wystąpienia silnych opadów deszczu oraz punktowo silnych porywów wiatru

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza na 17.08.2022 i noc 17/18.08.2022

Polska pozostaje w obszarze słabogradientowym, w ciepłej, chwiejnej i wilgotnej masie powietrza polarnego morskiego. Lokalnie rozwijają się strefy zbieżności wiatru, powodujące większą akumulację wilgoci oraz pojawienie się ruchów wznoszących, które inicjują powstawanie burz.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1. stopniem …

Rozwijające się burze na tym obszarze będą związane z lokalnymi zbieżnościami wiatru. Przeważać będą – szczególnie początkowo – burze izolowane, natomiast z czasem możliwe będzie powstanie niezbyt rozległych burz wielokomórkowych. Mogą być one prawie stacjonarne bądź przemieszczać się będą powoli na południe. Stwarza to ryzyko wystąpienia znacznych sum opadu, sięgających i przekraczających ok. 20-40mm, a w przypadku przejścia kilku burz nad jednym obszarem akumulacja może przekraczać 40-50mm. Miejscami burzom będą towarzyszyć silne porywy wiatru, które mogą powodować szkody (ok. 70-90km/h). Opady gradu raczej będą nieliczne, ale punktowo może wystąpić grad do 1,5-3cm średnicy. Większość burz będzie zanikać w godzinach wieczornych, aczkolwiek miejscami aktywność może się zaznaczyć także nocą.

… Pozostały obszar …

Sytuacja będzie zbliżona do poprzednich dni, jednak strefy zbieżności wiatru nie będą tak wyraźnie zaznaczone. Przełoży się to więc na słabsze warunki do rozwoju burz. Spodziewane są bardzo rozproszone, izolowane burze, które będą się charakteryzować krótką żywotnością – mogą zanikać kilkadziesiąt minut po powstaniu. Towarzyszyć im będą intensywne opady deszczu (ok. 15-30mm) oraz silne porywy wiatru (do ok. 80km/h), jednak ze względu na bardzo ograniczony zasięg i niskie ryzyko ich wystąpienia strefa 1. stopnia zagrożenia jest mocno ograniczona. Burze przeważnie zanikną wieczorem, jednak także nocą mogą się rozwinąć pojedyncze nowe komórki.

Należy pamiętać, że burze – szczególnie w warunkach które wystąpią dzisiaj – są zjawiskami bardzo lokalnymi, a ich wystąpienie na bardzo dużej części omówionego obszaru nie jest pewne. Obserwuj aktualne informacje, śledź aktualnie występujące wyładowania, obserwuj obrazy radarowe!

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.