Prognoza konwekcyjna na dzień 23.08.2022 i noc 23/24.08.2022

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 23.08.2022, godz. 08:00 CEST do 24.08.2022, godz. 08:00 CEST

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski południowej, środkowej oraz częściowo północnej, przede wszystkim z powodu ryzyka silnych opadów deszczu powodujących lokalne zalania, a w mniejszym stopniu z powodu silnych porywów wiatru i gradu

Prognoza na 23.08.2022 i noc 23/24.08.2022

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Sytuacja synoptyczna pozostanie podobna do poprzednich dni. Nad zachodnią częścią kraju rozciągać się będzie pofalowany front atmosferyczny – względem ostatnich dni wycofa się nieco na zachód. Na wschód od niego napływać będzie ciepłe, wilgotne i chwiejne powietrze pochodzenia czarnomorskiego, w którym licznie będą się rozwijać chmury Cumulonimbus przynoszące burze. Ich rozwój będzie się odbywać przede wszystkim wzdłuż stref zbieżności wiatru, które z biegiem dnia będą się przesuwać stopniowo na zachód.

OMÓWIENIE:

… 1. stopień zagrożenia …

Głównym zagrożeniem burz rozwijających się we wtorek oraz nocą z wtorku na środę będą silne opady deszczu, których sumy mogą osiągać i przekraczać (miejscami wyraźnie) 30-50mm. Największe opady będą spowodowane przez burze stacjonarne bądź układy training storms (przechodzenie kilku burz nad jednym miejscem). Rozwój burz będzie następować w środowisku umiarkowanej i dość dużej chwiejności, a burze mogą być miejscami bardzo aktywne elektrycznie. Nie będą jednak tworzyć groźnych i trwałych struktur – uskoki wiatru będą na ogół słabe.

Poza silnymi opadami deszczu, pozostałe zagrożenia będą wyraźnie ograniczone, jednak miejscami nie można wykluczyć wystąpienia porywów wiatru związanych ze zjawiskiem wet downburst – wówczas niewykluczone są porywy do około 80-90km/h. W przypadku powstania superkomórki burzowej (chociaż ich ryzyko będzie jutro ograniczone) możliwy jest też opad gradu do około 2-3 cm średnicy. Burze będą się rozwijać właściwie całą dobę, będą się przemieszczać powoli na zachód, a niektóre z nich mogą być właściwie stacjonarne.

W związku z ryzykiem wystąpienia kolejnych silnych opadów możliwa jest aktualizacja prognozy.

… Pozostały obszar …

Ryzyko burz będzie wyraźnie niższe. Na zachodzie będą to pojedyncze burze wbudowane w zachmurzenie warstwowe i opady ciągłe. Na wschodzie będą to natomiast izolowane burze (miejscami niewielkie klastry), przemieszczające się na zachód. Punktowo będą im towarzyszyć silniejsze porywy wiatru i intensywny deszcz, jednak ryzyko pozostaje niskie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.