Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 25.08.2022 i noc 25/26.08.2022

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 25.08.2022 godz. 08:00 CEST do 26.08.2022, godz. 08:00 CEST

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla przeważającej części kraju z powodu ryzyka wystąpienia przede wszystkim intensywnych opadów deszczu, silnych porywów wiatru oraz opadów gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 25.08.2022 i noc 25/26.08.2022

Podczas najbliższej doby, nasz kraj w dalszym ciągu będzie znajdował się pod stałym napływem mocno rozgrzanej, zwrotnikowej masy powietrza dopływającej ze wschodu/południowego-wschodu ulegającej dodatkowo nagrzaniu. Będzie to na ogół ciepła, chwiejna i wilgotna masa powietrza znad Morza Czarnego, jednak ze sporymi i wyraźnymi niedosytami wilgoci na pewnych wysokościach, które mogą skutecznie zahamować rozwój burz. Przepływ powietrza w troposferze pozostaje na słabym poziomie, a prędkość przemieszczania się burz niewielka, sprzyjająca zalaniom i podtopieniom.

OMÓWIENIE:

Na dosyć rozległym obszarze Polski pojawi się umiarkowana oraz duża niestabilność powietrza, objawiająca się wzrostami energii CAPE powyżej 500-1000 J/kg. Według różnych wyliczeń modeli numerycznych miejscami mogą pojawić się nagromadzenia powyżej 1500 J/kg, mniej więcej w obszarach o podwyższonym prawdopodobieństwie wystąpienia burz (na południu oraz na północnym-wschodzie Polski). W tych regionach prognozowane jest również najkorzystniejsze środowisko termiczno-wilgotnościowe (punkt rosy, 750 i 500 hPa). Ponadto na północnym-wschodzie kraju dojdzie do rozwoju niewielkich stref konwergencji wiatru sprzyjających rozwojowi burz, w formie izolowanych komórek burzowych (pulsacyjnych) łączących się w niewielkie klastry. Oprócz intensywnych opadów deszczu (wodność troposfery na poziomie 35 mm i więcej) oraz silnych porywów wiatru związanych z intensywnymi prądami zstępującymi (niedosyty wilgoci), mogą dodatkowo występować opady gradu głównie o niewielkiej średnicy — maksymalnie do 2-3 cm.

Na pozostałym obszarze warunki do rozwoju burz będą ograniczone (obszar na mapie oznaczony prawdopodobieństwem rozwoju burz większym bądź równym 15%). Brak wspomagania, wysoki poziom kondensacji pary wodnej (LCL), oraz wyraźne i bardzo duże niedosyty wilgoci w troposferze, w wielu miejscach skutecznie uniemożliwią rozwój konwekcji. Choć, całkowicie nie można wykluczyć rozwoju burz – na tym obszarze mogą pojawiać się raczej punktowo, izolowane komórki burzowe generujące intensywne opady deszczu oraz silne porywy wiatru stowarzyszone z występowaniem zjawisk typu downburst / microburst.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.