Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 26.08.2022 i noc 26/27.08.2022

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 26.08.2022, godz. 08:00 CEST do 27.08.2022, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna na dzień 26.08.2022 i noc 26/27.08. 2022

W dalszym ciągu centralna część Europy będzie pod wpływem silnie wygrzanej, ale w wielu miejscach wilgotnej masy powietrza oraz rozległego wyżu znad północno-wschodniej części kontynentu. W najbliższych dniach wyż ten będzie jednak stopniowo ustępował miejsca niżowi, który będzie wędrował północnym skrajem kontynentu. Zanim to jednak nastąpi, czeka nas pogoda typowo letnia z popołudniowymi burzami, które będą się rozwijać pod wpływem występowania stref zbieżności wiatru oraz wymuszania orograficznego wznoszenia (góry). Słabogradientowy obszar ciśnienia atmosferycznego na południowo-zachodnich peryferiach wyżu będzie skutkował słabym wiatrem w niemal całym pionowym profilu troposfery, co przełoży się na niskie wartości wskaźników kinematycznych i mocno ograniczy trwałość ośrodków burzowych.

OMÓWIENIE:

… południe, południowy zachód i zachód Polski …
W godzinach popołudniowych wartość energii CAPE osiągnie ok. 2000 J/kg, a PW wyniesie od 24 do 38 mm. Im dalej na zachód, tym pionowy profil troposfery będzie bardziej nasycony wilgocią. Słabe pionowe ścianie wiatru nie będzie sprzyjało bardziej trwałym i lepiej zorganizowanym formom konwekcji. Po południu, w szczególności na obszarach górskich i podgórskich, prognozuje się wzrost zachmurzenia konwekcyjnego, a następnie pojawienie się rozproszonych komórek burzowych. Komórki burzowe mogą gdzieniegdzie łączyć się w klastry i być nieco bardziej trwałe, ale na ogół czas ich trwania nie będzie przekraczał godziny. Burze przeważnie nie będą przynosić zjawisk towarzyszących o dużym nasileniu, choć na południowym zachodzie kraju najsilniejsze i najbardziej trwałe komórki burzowe mogą sprowadzić silne opady deszczu powodujące lokalne podtopienia (suma opadów do 30-40 mm), wiatr w porywach o prędkości do ok. 70-80 km/h i grad o średnicy do 2,5 cm. Burz sprowadzających silniejsze zjawiska może być kilka, jednak poziom zagrożenia z ich strony nie będzie wystarczająco duży do wydania 1. stopnia zagrożenia. Późnym wieczorem / w pierwszej części nocy aktywność burzowa w tej części kraju znacząco spadnie.

… północny wschód,  wschód i centrum Polski …
Część numerycznych modeli pogody w związku z pojawieniem się bardzo słabego niżu górnego nad tą częścią kraju wskazuje na niewielkie prawdopodobieństwo wystąpienia słabych burz. Pionowy profil troposfery będzie tu znacznie bardziej suchy niż na zachodzie, ponadto również zaznaczy się brak większych wartości pionowego ścinania wiatru. Wartość CAPE maksymalnie osiągnie 600-800 J/kg. Po południu może rozwinąć się kilka silnie izolowanych, pojedynczych komórek burzowych, które będą słabe i nietrwałe. Bardziej suche powietrze podczas przechodzenia komórek burzowych może doprowadzić do wystąpienia dość silnego wiatru (w porywach do ok. 70 km/h), natomiast opady powinny być mało wydajne. Nie prognozujemy także opadów gradu. Wieczorem burze – o ile się tylko wcześniej rozwiną – zanikną.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.