Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 27.08.2022 i noc 27/28.08.2022

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 27.08.2022, godz. 08:00 CEST do 28.08.2022, godz. 08:00 CEST

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla  zachodu, południowego zachodu i południa Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia nawalnych opadów deszczu, silnych porywów wiatru i opadów dużego gradu.

Prognoza konwekcyjna na dzień 27.08.2022 i noc 27/28.08.2022

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Rozległy wyż znad północno-wschodniej części Europy zaczyna słabnąć i stopniowo odsuwać się na wschód, dzięki czemu fronty atmosferyczne i ośrodki niskiego ciśnienia zalegające nad krajami Europy Zachodniej będą mogły rozpocząć powolną wędrówkę ku centralnej części kontynentu. W weekend rozpocznie się większa przebudowa pola barycznego nad Europą, na skutek której w przyszłym tygodniu nad rejonem Morza Norweskiego powstanie dość trwały wyż kierujący chłodne powietrze z północy w głąb Europy i definitywnie kończący okres bardzo ciepłej i parnej pogody. W sobotę z zachodu do Polski zbliży się pofalowany front atmosferyczny, na którym rozwinie się niewielki ośrodek niskiego ciśnienia. Przed frontem atmosferycznym zaznaczy się strefa zbieżności wiatrów, wzdłuż której będą tworzyć się ośrodki burzowe. Niewielki gradient baryczny będzie wiązał się z bardzo słabym wiatrem w praktycznie całym pionowym profilu troposfery, stąd układy burzowe na ogół nie będą przybierać bardziej zorganizowanych i jednocześnie trwałych postaci.

OMÓWIENIE:

… Południe, południowy zachód i zachód Polski …
Już w godzinach porannych prognozowane są tu pierwsze ośrodki burzowe, które z upływem czasu będą jednak zanikać. Po południu w tym regionie pojawi się strefa zbieżności wiatrów oraz energia CAPE osiągająca wartości z przedziału 1000-1800 J/kg. PW osiągnie wartości z zakresu 36-42 mm. Dzięki takim warunkom w godzinach popołudniowych nastąpi rozwój nowych komórek burzowych, początkowo głównie na terenach górskich i podgórskich, a później także bardziej na północ. Niewielki ruch powietrza w pionowym profilu troposfery sprawi, że spora część komórek burzowych będzie miała charakter stacjonarny lub quasi-stacjonarny. Nie wyklucza się rozwoju kilku systemów wielokomórkowych, zwłaszcza na północnym zachodzie kraju, gdzie wartości wskaźników kinematycznych będą nieco wyższe niż w pozostałej części omawianego obszaru (DLS, MLS i LLS osiągną tam wartości do ok. 14-17 m/s). Poza Pomorzem Zachodnim, burze nie będą w zdecydowanej większości tworzyć bardziej trwałych i zorganizowanych układów. Największym zagrożeniem podczas burz będą silne opady deszczu, których suma w ciągu godziny w kilkunastu przypadkach może wynieść ponad 40 mm. Ponadto ze względu na tryb konwekcji (możliwość rozwinięcia się burz pulsacyjnych) mogą pojawić się punktowe uderzenia porywistego wiatru o prędkości do ok. 90 km/h oraz grad o średnicy do ok. 3,5 cm. W pierwszej części nocy z soboty na niedzielę znaczna część ośrodków burzowych zaniknie, jednak część burz może przetrwać nawet do rana. Burze w godzinach nocnych mają przesuwać się powoli na wschód, jednak nie będą już generować silnych porywów wiatru i opadów dużego gradu. Pomimo tego miejscami nadal mogą występować silne opady deszczu powodujące podtopienia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.